loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

3. listopad 2013

Ainol Novo 9 SPARK - tablet z Číny

ainol-introMoc nechápu šílenství kolem tabletů. Z mého pohledu zbytečné neproduktivní zařízení, které jen žere čas. Všechny ty hezké ukázky usnadnění práce, ty jsou hezké v prezentacích, ale v reálném světě jsem se s použitím tabletu v pracovním procesu prakticky nesetkal. Tedy pokud nešlo o vývoj čehokoliv pro tablet. Ovšem na konzumaci obsahu je to naopak báječná hračka.

Používat tablet k vývoji pro tablet to není výhoda, to je nutnost. A tak jsem odolával nákupu zbytečné hračky, kterou bych používal jen na hraní her, tedy na plýtvání časem. Nakonec jsem se přeci jen rozhodl jeden na zkoušku koupit. Přišel jsem totiž na 3 smysluplné využití tabletu:

  1. Urychlení při kontrole a třídění fotek. Kamarád co používá iPad pro třídění fotek je vždy mnohem rychlejší než kdokoliv s notebookem. Na prezentaci výsledných fotek to také není k zahození.
  2. Otestování vývoje her pro Android a případný převod her vyvýjených pro AfroDitu na mobilní platformy
  3. Kreslení na tabletu, které by mohlo otupit mou nechuť používat klasický tablet k počítači (taková ta destička s perem), kde nevidím pod rukou co tvořím

No a na závěr pokud všechny body selžou, můžu na tom Staníkovi pouštět při dlouhých cestách autem pohádky :)

Protože šlo jen o pokus, zda to vůbec půjde smysluplně použít a nechtěl jsem za to vyhodit moc peněz, okamžitě vypadly z výběru jablíčková zařízení. Následně všechny výkonnější tablety. To co zbylo zase zavánělo vztekáním se z pomalého stroje. Nakonec jsem tedy udělal experiment ještě o něco odvážnější a zahrnul do výběru různé čínské značky a začal vybírat po čínských eshopech. Jednak zkusím tablet a ještě si ho zkusím nechat dovézt z číny.

Po procházení různých zkušeností na diskuzních fórech a tipech kamarádů padla volba na Ainol Novo 9 SPARK, hlavně kvůli Retina displeji s rozlišením 2 048 × 1 536 px. Tedy něco, co by mělo kvalitu fotek dostatečně ukázat. Jakási osmijádrová grafika budila naději, že si s tím rozlišením tablet snad poradí rozumně rychle a čtyřjádrový procesor nezněl taky zle. Takže už zbývalo jen vybrat dostatečně seriózní eshop s možností platby přes PayPal, protože kartu se mi riskovat nechtělo a zkusit objednat.

Použil jsem AinolStore.com, dal bych sem aktivní odkaz, ale píši článek s půlročním odstupem a původní eshop odkazuje na neexistující FB stránku. Takže přes dobrou zkušenost s dodáním (viz. níže) se asi s nějakou stabilitou čínských eshopů asi nedá až tak počítat.

Aktualizace: Poslední dobou v Číně nakupuju na FocalPrice a jsem spokojený jak s přístupem tak dodáním. Jde platit PayPalem, takže ani není riziko platby kartou.

Graf ceny produktu Ainol Novo 9 SPARK poskytuje server Heureka.cz

Česká pošta může jen tiše závidět

Přichází nejlepší část nákupu, po uhrazení částky a volbu dopravce UPS, jsem dostal trackovací kód a hned sledoval jak má zásilka jede přes jednotlivé asijské země (Čína, Indie, Hongkong ...) a šup už byla v Německu. V tu chvíli mi volali z UPS , ptali se na skutečnou cenu balíku, aby mohli připravit proclení. Trik čínských obchodníků "dárek v ceně 5 USD" nebo "Mp3 přehrávač v ceně 10 USD" proti rentgenu zkrátka neobstojí. Nahlásil jsem tedy kupní cenu, vyřídil papírování a nechal na UPS ať mi za mírný poplatek, necelých 300 Kč procelní zařídí. Kurýr mi dovezl balíček a teď pozor 6 dní od objednání a zaplacení!!! Kam se hrabe Česká pošta, ta by za stejnou dobu nedovezla ani balíček ze Slovenska, natož přes půl světa.

ainol-z-ciny-01Balíček s překvapením

ainol-z-ciny-02
A jen ho rozbalím, už se mi po něm sápe Staník

ainol-z-ciny-03
Tablet je v úhledné krabičce

ainol-z-ciny-05
Pod obrázkovým obalem je další krabička

ainol-z-ciny-06
A hurá, tablet je zde!

Prasklý displej?

Po rozbalení a prvotním nadšení z tabletu, následovala mírná otrava z horší dotykové odezvy a mírné rozladění z lehce prasklého displeje v rohu. Nafotil jsem to, poslal email a čekal na odpověď. Mezitím se stavil na návštěvu zvědavý švagr a tvrdil, že to bude jen ochranná fólie. Ale nešlo nic dolů a bál jsem se, abych neodloupnul dotykovou vrstvu (co taky čekat od čínského tabletu že). Nakonec jsem se nechal přesvědčit, že to určitě fólie je. Zápasil jsem s odlepováním, protože displeje je asi o půl mm zapuštěný a nakonec jsem opravdu stáhnul fólii. Výsledek? Displej je netknutý a já jsem za blbce. Mezitím se ozvali z čínského eshopu, že je poškozené zboží moc mrzí a ať to pošlu zpět že to prověří. Takže jsem psal omluvný dopis já, že jsem přehlédl fólii a mohl se pustit do zkoušení tabletu.

ainol-z-ciny-07Prasklý displej to je pech!

ainol-z-ciny-08
Tady to pořád vypadá na poškozený displej. Ale kdepak, to jsem jen lama co nepozná hodně dobře přilepenou ochranou fólii.

Pokud objednáte podobně jako já, nečekejte, že ochraná fólie je přidělaná jen tak podtlakem a půjde snadno dolů, já měl z druhé strany fóli nějaké lepidlo či co a sundat zrovna lehce nešla. Ovšem pak najednou displej reagoval skvěle na doteky a spokojenost byla maximální. Tedy až na ty čínské programy a ikonky. Následoval tak další nutný krok, přehrání originálního firmware za upravený. Návod je v samostatném článku.

První zkušenosti s tabletem Ainol Novo 9 SPARK

Kvalita displeje víc než splnila očekávání. Na prohlížení a kontrolu fotek v RAW pomocí programu RAW Droid je tablet opravdu výtečný. SIce není tak rychlý jako iPad, ale pořád je na třídění fotek rychlejší než notebooky, které navíc často nemají dostatečně kvalitní displej pro přesné posouzení ostrosti a kvality fotky. Výkon tabletu dostačuje i na náročnější hry. Zásadní problém je ale s výkonem u kreslících aplikací, nevím zda je to příliš vělkým rozlišením, ale co jde na mobilu kreslit v real-time odezvě, tak na tomto tabletu má zpoždění a pro kreslení je tak tablet spíš nepoužitelný. Na sledování filmů/pohádek je výkon naprosto dostačující a kvalita displeje opět ukazuje své kvality. Cena tabletu 230USD + cca 300 Kč za poštovné rozhodně dává na frak levným tabletům s podobnou cenovkou ale výrazně horšími parametry na trhu v ČR. Pouze je třeba počítat s případnou problematickou reklamací. Výdrž tabletu jsem neměřil, ale pokud nehrajete náročné hry 5-6 hodin určitě vydrží. Jediný zádrhel o kterém jsem věděl je Wifi anténa, která je zřejmě nějak špatně hardwarově navržená. Takže na plném signálu jakmile se začne připojovat spadne síla signálu k nule. Jsou jen 2 způsoby jak se s wifi připojit.

  1. Na Wifi je ještě jiné zařízení, které anténu aktivně využívá ve chvíli, kdy se tablet připojuje. Jakmile se tablet připojí, s wifi není problém, dokud tablet nevypnete nebo neuspíte.
  2. Nastavíte Wifi natvrdo na kanál 11, na kterém tablet nemá s připojením žádný problém.

Důležité upozornění: K napájecímu adaptéru je dodávané redukce pro EU zástrčky. Sice má samolepku CE, ale jde o dost nebezpečnou redukci, která nemá po nasunutí žádnou bezpečnostní pojistku a při vyndavání ze zásuvky je teoreticky možné dotknout se živých drátů! Důrazně tedy doporučuji vyndavat ze zásuvky opatrně, nebo adaptér přidělat k redukci izolační elektrikářskou páskou!

Důležité poznámky k clu a DPH

UPS za Vás všechno vyřídí? Ano, ALE! Pozor si dejte pokud jste plátci DPH. Pak byste neměli mít DPH dovyměřenou a doplácet jí (pokud je zařízení pro Vás a ne pro další přeprodej). Nicméně pro celní správu vůbec nic neznamená, že jste plátci DPH. Tam to funguje tak, že se jako plátce DPH musíte registrovat na celním úřadě, oni vás ověří v Bruselu, že jste opravdu plátci DPH a pak teprvé vás i celní správa začne jako plátce DPH akceptovat. Že je to nesmyslná opičárna? Ano to je, ale co naděláte s úředním šimlem.

Pokud budete mít k tabletu nebo nákupu v Číně nějaké dotazy, pište je do komentářů, pokusím se je odpovědět nebo nějak poradit.

Komentáře   

Martin
0 #1 Martin 2014-10-21 13:33
Dobrý den,
chci se zeptat jak jste s tabletem spokojen, jaké vznikly problémy a atd. A zdali ho náhodou neprodáváte?
Děkuji Hubinka
Stanislav Duben
0 #2 Stanislav Duben 2014-10-22 08:00
Martine: s tabletem jsem spokojený, po aktualizaci firmware a nahrání Cyanogen Mod pracuje skvěle. Z pohledu mého využití na něm nejde moc kreslit, všechny sketch aplikace mají příliš dlouhou odezvu po tom co udělám prstem čáru to trvá i vteřinu a půl než se objeví. Jinde ale tenhle problém s výkonem nepoezoruji, hry fungují bez problémů, filmy taky. Pouze při nabíjení skočí tablet do nějakého zpomaleného režimu a třeba u filmu to zpomalí zvukovou stopu. Ale to může být ovlivněno firmwarem nebo přehrávačem. Tablet vydrží bez nabíječky rozumně dlouho takže jsem to neřešil. Aktuálně je k dispozici novější generace, ale z tou zkušenosti nemám. Za mě spokojenost.
Martin
0 #3 Martin 2014-10-22 10:21
Děkuji. Ještě bych se chtěl zeptat jestli proclení stálo 300 Kč a nebo to byl jen poplatek UPS ? Rozumím tedy tomu správně - cena v eshopu 180 dolarů + 21% DPH + proclení 300 Kč ?
Stanislav Duben
0 #4 Stanislav Duben 2014-10-22 11:47
U tabletů a mobilních telefonů se clo nevystavuje, 300 Kč byl poplatek za poštovné. UPS za to že to vyřídili (Česká pošta to má dost podobné) si řekli tuším 280 nebo něco takového. Tablet mě to stál 230 USD, jestli je aktuálně cena nižší to nevím. A z ceny 230 USD se dopočítalo DPH, tedy při aktuální sazbě 21 procent to bylo v součtu a při přečtu z dolaru odhadem 4800 tablet + 300 poštovné + 280 UPS + 1008 Kč DPH (beru to přibližně) = 6388 Kč. V té době tu stál nejlevnější tuším 7500. Ale případná reklamace znamená poslat to zpátky poštou do Číny. A nabíječka je s US koncovkou, takže jsem k tomu cca za 1 USD rovnou objednával redukci US -> EU, měli jí tam v eshopu. Jinak já poslední dobou nakupuju nejvíc přes FocalPrice na kupón AFF71 by tam snad měla být i sleva 6 procent
Martin
0 #5 Martin 2014-10-22 12:09
Děkuji
Martin
0 #6 Martin 2014-10-22 13:51
Ještě jedna otázka, jestli mohu. Jak jste nahlašoval cenu na UPS, tak jste ji nějak dokládal a nebo je možnost si cenu vymyslet?
Děkuji
Stanislav Duben
0 #7 Stanislav Duben 2014-10-22 14:26
Cenu si určitě vymyslet nejde. Dokládá se obvykle výpisem z paypalu/bankovn ího účtu pokud se platilo kartou, dále objednávkou/fak turou z eshopu. A pokud se celnímu deklarantovi zdá, že něco nesedí, tak může požadovat dělší dokumenty. Vymýšlet si jinou cenu, než jaká opravdu určitě nedoporučuju. Nic na tom nemění klasické taktiky čínských prodejců posílat vše jako "dárek za 20 EUR" apod. Celníci nejsou hloupí a pokud na rentgenu vidí v zásilce složitější elektroniku, rozhodně se nedává smysl je zkoušet obalamutit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit