loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

6. listopad 2014

Marketing Festival - Třídenní párty, kde se bavíte a dostáváte neskutečně hodnotné informace zároveň

marketing-festival-2014-introDoma a marod, tak si říkám konečně si najdu čas na sepsání dojmů z Marketing Festivalu. Sedám ke stolu, notebook se z postele stěhuje do dokiny a přitom si probodnu bok ruky ostře ořezanou špičkou tužky, co jsme dostali na Marketing Festivalu. Na kůži i hlouběji v ráně zůstává černá barva tuhy. Nevěřícně se na to dívám, když barvu začíná dotvářet rudá vytákající z rány. A je mi jasné, tohle není náhoda, poslední utužení pouta s festivalem ve stylu pokrevního bratrsví z oblíbených Mayovek a já na té správné vlně konečně můžu začít psát.

Představte si, že vyrážíte na párty která trvá tři dny, a která kromě toho, že je skutečně zábavná a plná energie od začátku do konce, tak vám taky předá tak neuvěřitelně hodnotnou inspiraci, nápady, rady a vzdělá vás jako ta nejnáročnější školící akce. Nevím jak to Jindra Fáborský dokázal, ale ono to opravdu jde. Když jsem loni poslouchal zážitky z prvního ročníku Marketing Festivalu, připadalo mi to až moc neskutečné. Co jim tam šlehli, říkal jsem si. A samozřejmě jsem si to nemohl letos nechat ujít ;).

Už nákup lístků byla obrovská zábava. Většina účastníků předchozího festivalu čekala nažhaveně u počítačů na zahájení prodeje a levné lístky. Já taky, jenže o půlnoci ... jejda. Oni se prodávají až od 18:00! Tak jo, nastavil jsem si upomínku a ... hrál si v tu dobu se Staníkem s angličáky. A po 15 minutách, když mi došlo, že na mě bliká upomínka, už jsem jen viděl jaká komunikační smršť se strhla kolem zahájení prodeje lístků. Waw ... takže nejlevnější to mít nebudu. No nevadí, vyberu si aspoň workshopy ... ehm ... příště, příště na to určitě budu myslet víc. Nestihl jsem se přihlásit na žádný z těch, co jsem chtěl protože ... ano zase autíčka ... a pak vše obsazeno. Ještě, že ubytování jsme s Honzou Nachtigalem nepodcenili.

A po příjezdu v pátek večer do Brna to začalo, 48 hodinová smršť s celkem 8 hodinami spánku. Seznamovací párty -> její after party ->vstávat na přednášky -> skvělé jídlo -> úžas z kvality organizace -> lapání po dechu z dechberoucích informací -> party na Flédě -> nechci spát -> musím spát -> nechci vstát -> musím vstát -> a zase to jídlo, organizace, informace -> konec festivalu musím domů -> já chci ještě!!!

marketing-festival-2014-01Jinřich Fáborský zahajuje Marketing Festival

A co tedy ty přednášky? Nebo jste tam jen pařili?

Když to vezmu stručněji než obvykle, protože zkrátka detailní informace najdete všude, na webu Marketing Festivalu, v desítkách článků nadšených účastníků, dává mi smysl napsat jen pár poznámek, než sáhodlouhou stať, kterou by stejně nikdo nečetl.

Paddy Moogan

Měřte lidi a nikoliv sessions. Cílem úspěchu je loajalita zákazníků.

Brian Dean

Přinesl spoustu tipů jak budovat databáze emailů, jak zvýšit konverznost svých formulářů, jen bohužel v kontextu českých infoproduktů, kde na vás emailové formuláře vyskakují na každém kroku a spamy útočí na vaši schránky jako dav hladových vlků na zoufalého zajíčka, co se nestihl schovat,. Občas byl trochu problém rady akceptovat.

 • Formulář pro získání emailu dávejte nahoru, dopředu a dělejte je velké
 • I když máte formulář jako součást videa, stejně přidejte separátní formulář na spodek stránky
 • PopUp - všichni je nenávidí, nikdo je nechce nasazovat. Překonejte to, udělejte je lépe, aby je lidé chtěli vyplnit a používejte je

Avinash Kaushik

Když nastoupil tenhle živel, okamžitě se stal nejlepším přednášejícím dne a málem i celého festivalu, kdyby ... ale nepředbíhejme :). Avinash měl neskutečně připravenou přednášku, příklady ukazoval přímo na českých webech, ukazoval co vše je špatně, jak by to mělo fungovat z hlediska user experience. A člověk během jeho show prakticky nevěřeícně kroutil hlavou, jak je to s českým internetem špatné. Ukázal svůj koncept See - Think - Do - Care a všechno to dávalo naprostý smysl. Jasně rozdělil fáze budoucího kupujícího, na kterých částech internetu, co hledá a proč se zajímat i to tu první. Myšlenka "optimizujte na vztah ne na jednu noc" byla taky skvělá. Jeho přednáška byla tak strhující, že jsem hltal informace, ale pak když byl čas vydechnout nastal i přemýšlet. A najednou tolik věcí smysl až tak nedávalo. Ovšem jeho přednáška byla pro mě tak inspirativní, že si zaslouží rozepsat.

Fáze 1 - Přednáškový nášup

 • Skoro vše na Českém internetu je k ničemu, když něco hledám tak to buď nenajdu, nebo to nejde zobrazit na mobilu.
 • Kromě informací je tam spousta balastu okolo, měla by tam být jen informace kterou hledám.
 • Podívejte se jak to dělá mobil.idnes.cz nebo auto.idnes.cz, kolika reklamami a nesouvisejícícm články k mému dotazu mě zahrnují.
 • Koukněte jak hledám letenku a když kliknu na link v Google, tak ani nemám ve formuláři předvyplněné co jsem hledal? Proč? Proč mě nutí psát to znovu.

Fáze 2 - Když se tak zamyslím

 • Proč srovnával nemobilní verze webů s mobilní verzí Times, když i ty české weby mají mobilní verze a pak fungují velice podobně
 • Proč neukázal Times web v nemobilní verzi, která je plná stejného balastu jako české mediální weby
 • Weby které neživí prodej zboží, ale žijí z prodeje reklamy pokud odeberou ten "reklamní balast" budou sice uživatelsky úžasné, je ovšem škoda, že je nikdo nikdy neuvidí, protože zadarmo prostě nebudou fungovat
 • Když zadám že hledám letenku a neprojdu přes PPC reklamu, dozvím se od Google leda tak "not provided", chápejte chráníme soukromí uživatelů. Ok, ale jak mám tedy vědět, co tedy hledal a předvyplnit mu něco do formuláře?
 • Myšlenky Avinashe jsou skvělé, ale ve střetu s komerční realitou hodně naráží a to docela dost. Třeba nejlevnější pneumatiky, které kritizoval, jsou nejúspěšnějším prodejcem pneu na CZ trhu. Asi to nebude tím, že by lidem servírovali něco okolo, co nechtějí. Že by ten "balast okolo" dával z prodejní nabídky pro kupujícího přeci jen smysl?

Fáze 3 - Nekoukej na to ze své krabičky

Tak neskutečně chytrý člověk jako je Avinash si zmíněné dvě fáze určitě uvědomuje. Stoprocentně se s nimi setkává. Srovnání nesrovnatelného (mobilní a nemobilní verze), měla vyvolat spíš šok a lépe představit změnu uvažování, než že by šlo o zanedbání během přípravy. Přes všechny moje připomínky z fáze 2 a hodně podobných, které později měli i ostatní účastníci festivalu s nimiž jsem se bavil, si myslím, že na to koukáme ze svého boxu. Vidíme jen svůj úhel pohledu. A když se dokážeme oprostit od toho jak to funguje a začneme přemýšlet z většího kontextu a nadhledu pochopíme nejen, co všechno Avinash říkal, ale i to jak to dělat jinak a lépe. Jen to chce opravdu hodně přemýšlení a odporoštění se od zavedených konvencí.

Zbytek přednášek prvního dne

Po Avinashovi už to měli ostatní přednášející těžké. Nikdo už nebyl schopný podat své téma tak skvěle a záživně. Překvapila Julie Joyce, když naplno řekla "ano, nakupujeme odkazy" a řekla za jakou cenu. Vlna nevole, kterou tím vyvolala nebyla podle mě moc fér. Nakupovali všichni a kdo tvrdí že ne, ten nakupuje dodnes. Vystoupení Karla Tlusťáka bylo první téma, které mě v půlce přednášky, kdy se zaměřil na vlastní korporátní nástroj, přestalo bavit a mohl jsem se dát do kreativního focení.

 marketing-festival-2014-02Přednáška jako scénický tanec

Za zmínku stojí ještě Sandra Camacho, a její povídání o Google Atribucích bylo zajímavé, ale tak často zmíněné, možná, interpretuje se nejspíš jako ... zkrátka je to trochu jako věštění z křišťálové koule. Krásně popíšeme jak je skleněná, kulatá, kde stojí a doufáme, že na ní půjde přepínat programy jak v televizi a ona nám stejně ukáže zamlžené cosi z kterého se snažíme co nejlépe odhadnout, co to vlastně bylo.

marketing-festival-2014-03Na pódiu divadla, hra se světlem mě napadla

Přednášky den druhý

Honza Řezáč

Do trochu prořídlého sálu po náročné party na Flédě zahájil svou přednášku Honza Řezáč, který jednak dokázal, že i čeští řečníci umí přednášet na skvělé úrovni a pak nakousnul téma webdesignu, u kterého přesně popsal zásadní nešvary s kterým se toto odvětví potýká. Základní myšlenky, které si každý mohl odnést.

 • Webdesign tu není od toho aby se líbil vám, grafikovi nebo návštěvníkům, jeho cílem je přinést vám peníze.
 • Testujte na lidech celý design, jeho prvky a rozhodně se neptejte jestli se jim líbí. Ptejte se třeba co hledají, proč, kde by to hledali apod.

Dr. Peter Meyers

SEO kouzelník z MOZu si připravil přednášku na téma Google a jeho snippetů. Jen 25% CZ výsledků se ukazuje jako 10 modrých odkazů. Jinde jsou různý tipy zvýrazněného obsahu, jako video, přímá odpověď na dotaz, obrázkový přehled a spousta dalšího. O SEO je tak přemýlet v čím dál širším kontextu a přizpůsobit se tomu, jak dnes putují k lidem informace. První místo v SERPU nemusí být už taková výhra jako dřív.

Případové studie

Rychlé krátké prezentace plné informací, kde mě asi nejvíc nadchlo využití sociálních sítí při prodeji hypoték. Za mě určitě ANO na otázku, zde se experiment se zapojením s případových studií mezi přednášky povedl.

Filip Podstavec - hvězda na scéně

Stala se neskutečná věc, když Filip Podstavec nastoupil na scénu a po pár slovech už ho hltali všichni v divadle. Udělal neskutečnou práci na sobě i na své přednáčce, jejíž připravení prý trvalo několik měsíců. Dokonalá gestikulace, přednes, pauzy mezi slovy a větami, kombinace informací a vtipného obsahu. Měl jsem pocit, že nesleduju Filipa jak ho znám, ale že místo něj přišel zkušený herec a přednášející, který si svou roli neskutečně užívá. Osobně se mi hodně líbí, že si dal práci s nafocením vlastních alter-ego fotek do přednášky, tak aby zapadly do kontextu. Jeho výkon deklasoval většinu ostatních přednášejících a zastínil dokonce i Avinashe. Taky byl jediný, kdo mě ovace ve stoje. Perličkou pak byla jeho hláška proti stojícímu a tleskajícímu publiku: "Já vás strašně zklamu, ale to ještě není všechno". Ano, on opravdu dokázal, že mu publikum vzdávalo holt ovacemi ve stoje ještě před koncem přednášky.

Nešlo ovšem jen o formu, Filip přinesl tolik rad a postupů jak dělat linkbuilding, neskutečné množství nástrojů, které v GetFound za poslední rok vyvíjeli, že kromě celé té show, byla jeho přednáška z hlediska nástrojů, které dal všem k dispozici, jasně nejpřínosnější na celém festivalu. Prakticky vždy, když řekl: "tohle je složité a trvá dlouho", tak dodal "a proto jsme pro vás udělali nástroj, který to za vás udělá".

A mimochodem povedlo se ještě někomu kromě mě vyfotit kvalitní fotku Fidela Prdstavce? A nemyslím tím šmouhy mobilem ;)

marketing-festival-2014-04Fidel Prdstavec, zaměstnanec firmy GetLost

Mike King

Z loňska opěvovaný a po párty na Flédě jsem čekal, že to bude neskutečný nášup. Jenže ... nebyl. Bohužel Mike velkou část přednášky učil marketéry PHP. To jako fakt? ANO. Sice to prý na konci dávalo smysl, když během posledních minut shrnul různá API, většinou placená, z kterých si pomocí PHP můžete vytahat spuosty dat. Ale to už jsem neviděl. Mě prvních 20 minut základů PHP stačilo ... byla to jediná přednáška kterou jsem opustil předčasně.

Party na Flédě

Ze soboty na neděli byla párty opravdu ve velkém. Dvě stage, kde hráli kapely a DJ, alkohol, zábava a  skvělá nálada tekly proudem a ano Robert Němec opět vylezl na pódium. Slovy Mika Kinga "Is this the same motherfucker, like to last year?" :). Na party jsem si nevzal ani svůj cestovní foťák, jdu se přeci bavit ... jééé, jak já litoval. Ta skvělá hra světel, ty fotky co jsem nemohl vyfotit ... no a když jsem si říkal, že až skončí Mike King, což bylo asi tak ve dvě, tak se půjdu trochu vyspat, tak jsem se jen trochu zapovídal a už nás bylo asi posledních 20 na Flédě, zavíralo se a půl šestá ráno v penzionu to jistila :). A poprvé jsem slyšel na živo jak hraje jeden z nejlepších českých linkbuilderů DJ GYD.

Party na Flédě - fotky

Je to foceno obstarožním mobilem, takže sorry, že tam není vidět nic, než jen nějaké barevné fleky ;)

marketing-festival-2014-05DJ GYD alias LINKI

marketing-festival-2014-06
DJ GYD alias LINKI

marketing-festival-2014-07
DJ GYD alias LINKI

marketing-festival-2014-08
KATE BOY

marketing-festival-2014-09
KATE BOY

marketing-festival-2014-10
KATE BOY

marketing-festival-2014-11
MIKE KING

marketing-festival-2014-12
MIKE KING

Party na Flédě - video

A protože se nedalo moc fotit a video obvykle víc odpustí, tak tady jsou i krátká videa

DJ GYD

 

TATA BOJS

 

KATE BOY

 

MIKE KING

Pár slov na závěr

Jindra Fáborský a celý jeho tým okolo Marketing Festivalu odvedli neskutečnou práci. A skutečně představili špičkovou akci světové úrovně. Zatím jsem se nesetkal s takhle precizně zvládnutou organizací, ano já vím byly fronty na jídlo, padala WiFi, ale neřešme detaily, vše fungovalo z mého pohledu skvěle a na jedničku. Nevěřil jsem že jde udělat akce, kde se člověk celou dobu skvěle baví a nejde o zábavnou akci, ale o vzdělávací. Hodně si taky vážím práce kterou předvedli přednášející, kteří si připravili přednášky s příklady plné českých webů, českých témat, plné unikatních a svkělých informací. Z celé akce jsem se vracel plný nadšení, báječných dojmů a nejlíp to asi vytihuje takový ten pocit, když se vracíte z dětského tábora, nechce se vám odtamtud a ještě pár dní poté žijete v myšlenkách stále jako byste tam byli. Jindro a vy všichni ostatní, co jste tam byli, pracovali na akci, přednášeli, bavili se a vytvářeli nezapomenutelnou atmosféru DĚKUJU VÁM a těším se, až se zase za rok uvidíme.

Dodatek k fotkám

Přestože tým Marketing Festivalu poskytl k dispozici skvělé fotky a já neměl kdy fotit jsa zažraný do festivalu, rozhodl jsem se použít v článku nakonec vlastní videa a fotky. Pokud se Vám někomu fotky líbí, můžete si je stáhnout a libovolně použít. Jestli použijete ty s vodoznakem nebo bez a jestli k nim dáte link na můj web nebo na www.afrodita.name, to už nechám zcela na vás.

Stáhnout fotky v plné kvalitě

Další články napsané účastníky marketing festivalu

Česky

http://www.tyinternety.cz/ostatni/avinash-kaushik-znicil-cesky-internet-web-umi-skodovka-seznam-mall-aukro-delaji-spatne/
https://www.optimato.cz/clanky-kdo-nebyl-na-marketingovem-festivalu-prohloupil.html
http://www.eshopkonzultant.cz/blog/online-reportaz-z-marketing-festivalu-2014/http://blog.better-marketing.cz/poprve-na-marketing-festivalu/
http://blog.better-marketing.cz/julie-joyce-na-mktfest-uprimne-o-linkbuildingu/
http://blog.rostecky.cz/co-si-preji-aby-se-zmenilo-po-marketing-festivalu-2014-p1718/
http://ottocopy.cz/marketing_festival_moogan
http://ottocopy.cz/marketing-festival-dean-o-email-marketingu
http://socialmediaskoleni.cz/blog/jaky-byl-mktfest2014/
http://blog.acomware.cz/reportaz-marketing-festival-vyber-z-prednasek-pro-eshopare/
http://marketingsales.tyden.cz/rubriky/lide/ondrej-slama-jaky-byl-letosni-marketing-festival-v-brne_323057.html
http://www.lukask.cz/marketing-festival-2014-top-zazitek/
http://blog.klikavec.cz/jaky-byl-marketing-festival-2014/
http://www.m-journal.cz/cs/internet/avinash-kaushik-na-marketing-festivalu--slyseli-jsme-slovo-bozi-__s281x10945.html
http://www.jannachtigal.cz/nuda-v-brne-nebyla/
http://blog.aw-dev.cz/marketing-festival-2014/
http://www.vceliste.cz/jak-bylo-na-marketing-festivalu-2014/
http://www.sunitka.cz/c/749-nadseni-z-mktfest-zatim-nevyprchalo-priste-jedeme-zas

Anglicky

http://www.cyberfootprint.eu/mktfest-day-2-enter-the-dragon/
 http://martinkura.cz/marketing-festival-2014-avinash-kaushik-pete-meyers-leveraged-local-max/
 http://www.elephate.co/marketing-festival-review/

Polsky

http://jarekm.pl/marketing-festival-2014-relacja-i-opinie-uczestnikow/
http://seoway.pl/marketing-festival-2014-oczami-naszych-seowcow/
http://dariuszjurek.pl/how-to-indentify-and-get-rid-of-your-most-dangerous-links-z-julie-joyce-z-linkfish-com/
http://www.blog.go3.pl/see-think-do-care-co-komunikowac-uzytkownikowi-w-zaleznosci-od-fazy-w-jakiej-sie-znajduje/
http://www.silesiasem.pl/marketing-festiwal-2014-niepowtarzalna-konferencja-marketingu-internetowego http://critical.pl/marketing-festival-warto-zarezerwowac-swoj-czas-rok/