loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

27. duben 2012

Zápisky z linkbuilding PubCampu

pubcamp-04-2012Ve výborné společnosti a zábavě proběhl druhý link building PubCamp pořádaný Filipem Podstavcem. Prvního jsem se nemohl účastnit kvůli expedici na Helgoland, ale druhý byl tak dobrý, že jsem musel sepsat tyto zápisky jednak pro ty co se nemohli zůčastnit a pak pro ty co přišli a neměli tužku.

Odbornost názorů probíraných na PubCampu byla dobře zajištěna, protože v České republice je 10 opravdových linkbuildingových specialistů, z nich dorazilo všech 13 :). Témata se Filipovi jako pořadateli trošku hůř moderovala, protože na rozdíl od jiných témat o linkbuildingu má co říct skoro každý. Je to asi tím, že budování zpětných odkazů funguje na principu doměnek o fungování algoritmů pro vyhledávání, případně na základě výsledků nějakých měření a změny váhy algoritmu často s výsledky meření dokáží dost zahýbat. Přesto jsme probrali většinu dopředu navrhovaných témat a zazněly často zajímavé myšlenky.

Účinnost nofollow odkazů

Hned první téma zabralo asi hodinu a skoro každý měl jiný názor na to jak to s nimi je. Ve výsledku se celé grémium tak nějak shodlo, že určitě mají význam a jsou důležité, nicméně důvody proč se poněkud různí.

Zajímavé postřehy k nofollow odkazům

 • Část osazenstva tvrdila, že váhu mají, ale nepřenáší linkjuice, část že přenáší i nějaký mírný linkjuice. Podstatná zmínka o významnosti odkazu z wikipedie, kde je odkaz nofollow a přesto díky autoritě webu může přinést linkjuice, byla kontrována tím, že obsah wikipedie přebírá často spousta dalších webů (ať už ručně nebo automaticky) a ty už mohou být dofollow. Takže je tím pádem problematické měřit a ověřovat nofollow odkaz z wikipedie, když má sekundární přínos dofollow odkazů.
 • Jsou důležité, protože podporují přirozenou odkazovou rozmanitost. Budovat odkazy jen na dofollow webech neodpovídá přirozenému linkbuildingovému profilu
 • Neměřeno jen z hlediska SEO, pokud přivádí přímou návštěvnost, nebo zákazníky není nofollow/dofollow tak podstatné
 • Tužkou napsaný vzkaz s URL na záchodcích je určitě nofollow, ale i bez linkjuice je možné že přivede návštěvníky :)

pubcamp-04-2012_05
Nofollow je vážná věc

X zásad linkbuildingu

Další téma mělo přinést úderná hesla plná vědomostí o životě, vesmíru a linkbuildingu vůbec. Každý ze zúčastněných měl přijít s nějakou radou, na co by se mělo při linkbuidlingu jako takovém myslet a na co se nemá zapomenout.

 • Myslet, přemýšlet čeho chci dosáhnout, proč. Pokud se díky zajímavému přístupu povede nějaký linbaiting tak jedině dobře.
 • Relevance - dávat odkazy k nesouvisejícím tématům nemá smysl ani velký přínos
 • Pořádek a systém - sledovat, monitorovat, reportovat v přehledném systému. Skoro všichni doporučují a používají Collabim.
 • Přirozenost - snažit se o přirozenou nebo alespoň o zdánlivou přirozenost odkazů
 • Hledat kde nejsme úspěšní - to na co nám chodí lidi přes longtail, znamená že tyhle slova umíme, ty na která nám lidi nechodí a nemáme je v Google Analytics jsou ta které musíme najít. Na ty se teprve úspěšní musíme stát.
 • Používat v odkazu text "zde" i přímé url bez anchor textu, kvůli přirozenosti. Velké procento průměrné internetové populace odkazuje právě takto. Zvýší se tím přirozenost odkazového profilu.
 • Komunikace - probrat se zákazníkem co je vlastně jeho cíl, nemyslet ve svém zúženém pohledu, ale pochopit pohled zákazníka a tomu přizpůsobit práci
 • Kvalita vs. kvantita - vždy preferovat kvalitu odkazu nad kvantitou.
 • Nezaměřovat se jen na online - komunikovat se zákazníkem, objevovat které offline věci jdou propagovat pomocí online a naopak. Díky tomu lze dosáhnout získání odkazů třeba z regionálních médií apod.
 • Důležitý je návštěvník  a jeho směrování na správnou stránku
 • Průběžný linkbuidling - vyjímkou mohou být skokové nárůsty u časově ohraničených akcí (třeba olympiáda)
 • Analýza trhu - nevyužívat jen svých znalostí, ale využít znalostí zákazníka, obvykle ví o svém oboru mnohonásobně víc a může tak výrazně pomoct svými znalostmi
 • Cena vs. výkon - z hlediska zákazníka je často podstatné nejen zlepšení pozice, ale jestli to má i jiný přínos než zvýšení návštěvnosti, třeba konverze. Cena za lepší pozice může být dražší než reálný finanční přínos tím získaný.

pubcamp-04-2012_06
Tolik zásad, to není jen tak

Zmínka trochu mimo zásady, která vznikla v rámci diskuze. Zdá se, že velké částky investované do PPC reklamy (v řádech milionů) lehce penalizují URL v SERPu. Nejde ale nejspíš o to ždímat víc peněz, ale spíš o obranu před neúměrným cenovým navyšováním ceny za proklik, při boji o první pozici v PPC na určité téma.

Mohou mít příchozí odkazy negativní vliv

Toto téma se přeskočilo, nechtěli jsme se pouštět na temnou stranu síly ;)

Jak správně psát linkbuilding

Bylo několik návrhů, mezi kterými se hlasovalo

Hlasováním vyšlo jediné správné písemné označení linkbuilding. Tak prosím vás, ode dneška pouze takto, nespleťte to, jinak bude v odborné komunitě za "blbce" :)

Mimo hlasování jsem podal návrh na "Odkazotvůrce", ale protože se mi nepodařilo tento báječný slovní tvar prosadit, budou se všichni linkbuildeři také označovat jako: Manipulátor S Výsledky Vyhledávačů Pomocí Budování Zpětných Odkazů, a to pod snadno zapamatovatelnou zkratkou MSVVPBZO.

pubcamp-04-2012_09
Příprava na hlasování

pubcamp-04-2012_10
Hlasujeme

Poslední změna Google algoritmů ohledně anchor textů

Začal Google po posledním Panda algoritmu ignorovat anchor texty, nebo jim dávat menší váhu? Nikdo neví, ale došli jsme k tomu, že je zatím neignoruje, maximálně lehce snížil váhu, kterou anchor texty mají. Jde ale o naprosté dohady bez jakékoliv analýzy.

Vliv sociálních sítí a G+ na fulltext

V současné době přidáním +1 na Google plus můžete ovlivnit výsledky vyhledávání, ale pouze pro sebe nebo pro své kruhy. Ostatní se SERP neovlivní. Nicméně v současné době je už cca 10 procent návštěvníků trvale přihlášených na G+, význam tak zřejmě poroste.

pubcamp-04-2012_12
Důležité jsou kruhy

Značkování odkazů přes URL builder ano/ne

Padly různé argumenty, od problému se vznikem duplicit, proti tomu snadnost měření úspěšnosti. Snadná dohledatelnost linkbuildingu (negativní), ale otázka proti tomu používání v marketingových kampaních. Výsledek, pokud myslítě že dochází k rozmělňování síly stránky kvůli případné duplicitě a chcete přesto jednotlivé odkazy ze stránek měřit (příchozí návštěvnost), tak filtrujte odkud návštěvníci přišli přes URL příchozí stránky v Google Analytics, je s tím víc práce ale je to asi nejlepší přístup.

Závěr a zhodnocení

Celkově se PubCam výborně povedl, některé věci v textu berte s mírnou nadsázkou, ale obecně šlo o přínosnou akci se skvělou atmosférou a děkuju Filipovi za její uspořádání a za pozvání :) Pár fotek z akce přikládám níže.

Mimochodem víte co znamená titul Senior Linkbuider? Přeci odkazotvůrce důchodce ;)

Fotogalerie z PubCampu a afterCampu

{phocagallery view=category|categoryid=50|limitstart=0|limitcount=0}