loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

29. leden 2015

SEOloger - Jak najít vhodné odkazy

seologer-introUž dlouho se neuspořádal žádný pubcamp a tak se Pavel Ungr rozhodl, ža začne dělat pravidelná setkání pro lidi motající se okolo SEO a internetového marketingu s názvem SEOloger. Já ho ale podezřívám, že měl prostě žízeň ;). První setkání s názvem "Jak najít vhodné odkazy", bylo v režii přednášky Filipa Podstavce.

Abyste to správně pochopili, Filip nemá čas uspořádat další pubcamp, tak ho Pavel vezme jako hosta, donutí ho udělat si přednášku, slajdy a my se pak v průběhu večera dozvíme, že to měl být workshop. Takže máte všichni s sebou notebooky? ... ehmm ne?

Filip to měl docela těžké, protože o tom, že přednáška přejde ve workshop věděl jen on, Pavel to totiž zapomněl dát účastnkům vědět. Navíc poměrně brzo začal stávkovat projektor a místo obrazu z notebooku vysílal spíš signály z neznáma. Já si pak z pohledu fotografa musím lehce povzdechnout, opravdu se musí pořádat takovéhle akce v co nejtmavších prostorách? Prakticky je skoro jedno, jestli fotím na mobil nebo na foťák, protože vychází skoro vždy fotka černé hodinky. Ovšem kladné body Pavel sklízí nejen za to, že takovou akci vůbec uspořádal, ale i za výborné pohoštění na závěr přednášky.

Filip nám ukázal jak by měl vypadat marketingový průzkum odkazových příležitostí a že by se měl dělat pokaždé. Ovšem, že ho nedělá skoro nikdo. Pozornost si následně získal ukázkovými grafy z marketingové studie pro sexshop a slovy "ten anální sex je tam jinou barvou, ale to si pak všichni vyzkoušíme na závěr při workshopu", "opravdu dorazila jen jedna holka?" ... a bylo jasno, že to bude veselý večer jako obvykle.

Přínosné informace z přednášky

  • Automatizovat stahování dat pomocí Scraperu
  • Zmínky na sociálních sítích je dobré sledovat přes Topsy (dobrý poměr cena/výkon), nejlepší jsou sice SocialBakers, ale vycházejí moc draho.
  • Pro nalezení odkazových příležitostí je dobré použít i Reverse image search
  • Perfektní používání operátorů vyhledávčů je nutný základ
  • Aplikace Wifič (odkaz pro android), která má hesla k většině dostupných veřejných Wifi sítí. To když jsme se kvůli workshopu museli připojit.
  • Nová webová aplikace od GetFound, která dokáže hledat co nejpřesnější kontaktní email na majitele stránek. Bohužel zatím si Filip nepřeje uvádět ji příliš veřejně. Ale zase víte, proč na takovéhle akce příště dorazit osobně Filip se nakonec rozhodl v mém článku zveřejnění povolit. Takže aplikace se jmenuje CTFinder a Filip hledá beta testery. Takže mu napište, bude rád ;)
  • XPath je tady něco, co byste se měli kvůli automatizaci a hromadnému scrapování dat, honem naučit
  • V katalogu seznamu "odkazy.seznam.cz" nejde vyhledávat. Respektive výsledky jdou do vyhledávače, takže to nejde scrapovat. Jde to obejít pomocí Google a operátoru site, tedy "site:odkazy.seznam.cz"
  • Google Alert je od ukončení Readeru prakticky nepoužitelný a zřejmě umrtvený projekt. Pro sledování zmínek je tak dobré používat Talkwalker a Mention

Na závěr jsme si ve chvílích kdy šel projektor, zkusili najít možný potenciál pro linbuilding ve spojení Halina Pawlovská a dvou variant "zmenšení prsou" a "hubnutí". A pak následovalo rozdělení do skupin, tak aby měla každá skupina alespoň jeden notebook. Stávkující wifi v kavárně se snažil zachránit Pavel svým přenosným Wifi, na které se připojili sice všichni, ale bohužel Vodafone tam opravdu neměl dobrý signál na data. Obsluha nás nechávala celkem žíznit a tak mám pocit, že v Café Lajka jsme byli na SEOlogeru naposled. To jsou ale drobné technické zádrhele, už teď se těším na další SEOloger, který proběhne v posledním únorovém týdnu.

Filipova prezentace - Jak najít vhodné odkazy

Obrázková fotostory

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-01Filip začíná a hned vtahuje posluchače do interakce

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-02
Bohužel téma sexshopu je tak žhavé, že prakticky obratem přehřívá lampu projektoru. Ten si následně černou pásku přes obraz rovnou vystavuje parte.

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-03
Jeden ze vzácných momentů, kdy těsně po ajťácké opravě  "vypni to, zapni to", šel z projekturu obraz

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-04
Posluchači napjatě sledovali co se děje. Ale nenechte se mýlit, poměr lidí a notebooků opravdu nebyl tak optimistický, jak se z tohoto záběru může zdát.

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-05
Pavel právě spokojeně pomocí Wifič odhalil heslo do místní Wifi, aby následně zjistil, že mu to stejně není nic platné.

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-06
Já vím co s tím projektorem je. Je to rozbitý!

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-10
Již tradiční focení "Martino usměj se", proběhlo tentokrát hladce.

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-07
Bohužel bylo následováno obvyklým "Ty zase nebudeš na žádné fotce viď? Půjč mi ten foťák na chvilku" ...
Pózuju snažím se o rozevláté vlasy, ale kdepak, je to Martiny pomsta za focení jako obvykle. Vypadám jako ze seriálu živí nemrtví.

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-09
V následném workshopu Petr proskenuje všechny příležitosti ve stylu superhrdiny

seologer-jak-najit-vhodne-odkazy-08
A Pavel si už jen ujasňuje detailní "anonymní" připomínky Martina k prvnímu SEOlogeru.

PS: Vím že tohle budeš Pavle číst, a technické nedostatky netřeba zmiňovat. Ale jen jsem ti chtěl říct, že "zlobil projektor a stávkovala Wifi" ;)