loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

14. srpen 2020

Tiplice obrovská - extrémní makro na Nikon J5

Víte že tenhle "obrovský komár" je absolutně neškodný, býložravý a při zvětšení vidíte detaily o kterých ani netušíte, když tak plácáte kolem sebe, aby vás ten "komár" neštípnul. Už když jsem zvažoval přechod na z Nikonu na Sony, věděl jsem že jedna část Nikon výbavy mi zůstane. Skvělé makro sklo s mezikroužky a Nikon 1 J1. Protože s ním ale fotí Verunka a Staník neměl čím fotit, pořídil jsem mu z druhé ruky Nikon 1 J5, s tím, že si ho občas půjčím na extrémní makrofotografii. Přeci jen čip J5 sliboval proti J1 velký posun. A byla to dobrá volba!

celý článek

29. kvě 2020

Bourání kina na Ládví - květen 2020

Před pár lety bohužel zavřeli Kino na Ládví, sice málo navštěvované, ale místními dost oblíbené. Bohužel nám místo něj staví další supermarket. S tím, už se nic nenadělá, nicméně protože je to aktuálně fotograficky zajímavé a taky abych si to bourání nějak zaznamenal, zaskočil jsem ke kinu s foťákem udělat pár fotek.

celý článek

28. kvě 2020

Proč jsem přešel jsem z Androidu na iPhone SE 2020

Primárně mi umřel předchozí telefon Samsung S7, takže jsem potřeboval pořešit nový, protože nouzové řešení v podobě Xioami Redmi 6A 16GB co mám doma od loňské letní dovolené v Itálii, kde jsem telefon utopil prostě nestačí pro plnohodnotné fungování. Ani se tam nevejde minimum aplikací, co běžně používám. Takže nějak jsem fungoval, ale ne komfortně a musel jsem rychle řešit nový HW.

celý článek

13. kvě 2020

Holubí hnízdo - jaro 2020

Letos jsem měl báječnou příležitost sledovat hnízdění holubů. Uhnízdili se totiž u souseda před terasou, což je asi tak 20m vzdušnou čarou od okna, z kterého jsem je mohl pozorovat. Měl jsem po ruce Nikkor 400mm, adaptér na Nikon skla pro Sony A9 a taky Nikon 1 s adaptérem FT1 pro připojení fullframe Nikon skla na tohle malé tělo s crop faktorem 2,7. Mohl jsem tedy fotit a natáčet s evkivalentem 405mm se Sony (adaptér to trochu prodlužuje, minimálně dle EXIF popisku) a s ekvivalentem 1080 mm s Nikonem 1.

celý článek

7. duben 2020

Superúplněk 04/2020 přes adaptéry na Nikon 1 a Sony A9

Dnes byl superúplněk který jsem zkusil vyfotit sklem Nikkor 400mm/2.8, který mám ještě doma, už bohužel bez telekonvertoru. A protože už nemám doma Nikon fullframe, ale mám adaptéry, tak jsem to zkusil nafotit pomocí Nikon 1 + FT1, který s fullframe sklem má díky Cropu 2,7 ekvivalent 1080mm. A protože nemá Nikon 1 moc velké rozlišení a hodně se řeší jak fungují adaptéry pro Nikon skla na Sony (delší skla spíš špatně), dal jsem to přes adaptér Viltrox NF-E1 na Sony A9.

celý článek

3. leden 2020

Patient ZERO - před a po úpravě

Na nový rok se musí začít trochou zábavy. Jak vypadá fotka "Patient ZERO" před úpravami a po úpravách? Pokud vás to zajímá odpověď najdete v článku. A proč vznikla? Naše Verunka má neštovice a já jsem druhého prosince doma s angínou na antibiotikách a musím nosit tuhle parádu abych na ni nic nenaprskal když má oslabenou imunitu. Takže v rámci zábavy blbnutí s mobilem včetně postprocesu a až přijde DUBEN čekejte apokalypsu!

celý článek