loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

27. kvě 2014

Canon Zoom 2014

canon-zoom-2014-introNa Canon Zoom jsem se musel ráno celkem přemlouvat. Otevřu oči a slovy klasika "chčije a chčije". Nakonec se počasí trochu umoudřilo a já se přeci jen odhodlal vyrazit. A dobře jsem udělal, poprvé se mi na Canon Zoom povedlo získat pozici mezi oceněnými fotkami, ale to bych předbíhal.

S lehce pozdním odjezdem to dopadlo dobře, ještěže jsem se trošku opozdil, na jižní parkoviště prý zpočátku nepouštěli kvůli takové větší kaluži po dešti. Nic co by teréňák nezvládnul, takže zatímco druhé jižní parkoviště bylo celkem plné, já mohl zaparkovat jako čtvrté auto přímo kousek od vchodu. Pohodička hned od začátku. Kvůli dešti byla část ukázkových stánků přesunuta, ale stejně to jediné co mě zajímalo bylo jako vždy u lachtanů. Tedy profi technika. Těšil jsem se na vyzkoušení nového objektivu 200-400 / f4 s vestavěným extenderem 1.4. Jde o objektiv který se prodává za cenu nového auta. Já si ho nechal dát s tělem 1D-X a musím zcela objektivně říct, že je to skvělý objektiv. Ostření celkem bez problémů, lachtani sice nejsou až tak rychlí, ale zase jsou často pod vodou a tahle kombinace tělo + objektiv si s tím celkem uměla poradit a udržet fokus na těle lachtana. I s extenderem bylo ostření stále stejně dobré a rychlé. Prakticky jsem nepocítil rozdíl mezi rychlostí s a bez extenderu, ale na to jestli tam opravdu rozdíl není bych musel fotit a zkoušet o něco déle a v náročnějších podmínkách.

Co mě překvapilo, že objektiv se dá celkem udržet i v ruce a dá se fotit i bez stativu. No tedy, dá, ale není to na dlouho, nebo musíte naposilovat. Dámy, vás se tohle netýká, vy stativ mít nejspíš musíte. Akorát mi přišlo, že při té velikosti a váze nejsem moc schopný sledovat objekt a ještě zoomovat. Nazoomovat si dopředu, zapnout/vypnout extender, pak sledovat a fotit to ano. Ale zoomovat při sledování zvířete a kontrole expozičních hodnot ... to už na mě bylo moc. Ukázkovou fotku nečekejte, z toho místa kde bylo stanoviště nejde moc fotit, jsou to spíš takové letecké záběry o ničem a protože fotím na Nikon, musel jsem si nechávat všechno nastavit, nebo upravit nastavení, aby bylo poslepu co nejbliží Nikonu, takže výsledné pokusy nejsou moc publikovatelné.

Ovšem z jiného místa už toho šlo vymýšlet víc. To už ale se svým foťákem.

canon-zoom-2014-01 Chceš fotit? Tůdle

Nejdřív jsem si počkal na nějaké pěkné vynoření a pak jsem si všiml komunikace, kde si nejsem jistý zda šlo o hru, nebo důraznou domluvu.

canon-zoom-2014-02Budeš poslouchat nebo tě rafnu!

Následoval plán zajít si na slony. U lachtanů pražilo sluníčko a já se obával, že vymyšlená fotka prostě nepůjde nafotit. Chtěl jsem mít rozmazané slony v pohybu. Hmm, jenže sloni se moc nehýbali a když už, tak ani na nejnižší ISO a nejvyšší clonu nevycházely použitelné časy. Pořád přepaly. Chtělo to svářečské sklo před objektiv, možná dvě. Nedalo se nic dělat, vyrazil jsem na čumendu k levhartům.

canon-zoom-2014-03Pojď blíž neboj ...

Tak si tam tak fotím, najednou se zatáhlo, začalo hřmít a to nevadí, deštník mám. Po pár kapkách jsem ho radši vyndal a pak někdo otevřel oblohu, pro zpestření přidal kroupy a já byl od kolen dolů durch. Na batoh jsem samozřejmě nedal pláštěnku, tyhle profi batohy jsou na špatné podmínky dělané, tak co bych to řešil kvůli malému deštíku. Což znamenalo, že jsem následující půlhodinu trnul, jestli to ten batoh vydrží, protože začít se v něm přhrabovat pro pláštěnku nepřipadalo v úvahu. O foťák jsem se nebál, ten to vydrží, jenom v batohu byl mobil a Nikon J1, který utěsněný není, ale naštěstí technika přežila bez úhony, protože batoh i bez pláštěnky ustál průtrž se ctí.

Když jsem při pokusu odejít pryč viděl "řeku" valící se po chodníku,  tak jsem se rozhodl zůstat a zkusit fotit mokré kočky. A nakonec z toho byla ta oceněná fotka. Takhle to nevypadá, ale je to focené v dešti, přes tlusté bezpečnostní sklo a přes to sklo se z obou stran valilo tolik vody, že největší práci dalo najít alespoň nějaký průhled přes který by šlo zaostřit a nevypadalo to jako podmořská fotografie.

canon-zoom-2014-05Oceněná fotka přímo jak vylezla z foťáku

V podmínkách soutěže bylo, že fotka musí být nafocená ten den v Zoo a musí být bez dalších úprav. Doma jsem si jí ještě trochu doladil do této podoby:

canon-zoom-2014-04Už z té vody není tak zelená

Fotka se umístila na 7-16 pozici a já jsem vyhrál tu úplně nejvíc nejlepší cenu. Zrovna tu kterou jedinou kterou jsem si opravdu přál. Doma se tento módní doplněk stane nejspíš oblíbeným letním hitem, škoda že mám ty brýle jen jedny.

Brylata-rodinaTa moucha dole, to je Staník

Celá akce stála za to, oceněné fotky zvlášť na předních pozicích byly opravdu vydařené, snad jen kromě druhého místa, s kterým osobně nesouhlasím, ale to už tak občas s hodnocením porotou bývá. Mě hlavně potěšilo, že jsem se konečně prosadil s fotkou a za rok se asi přijdu podívat zase.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit