loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

13. červenec 2015

Šok! Tyto fotky jsem pořídil pouhým mobilem.

soutez-p8-nocni svet introFotit seriózně noční fotky mobilem by mě ani nenapadlo! Kdyby Huawei nevyhlásila soutěž Noční svět pro fotografie pořízené právě mobilním telefonem. Fotit mobilem v noci? A není lepší koukat na zrnící televizi co ztratila signál? Tedy tu starou analogovou, ty nové televize dělají při špatném signálu už jen mozaiku ze čtverečků. Jenže oni ty výsledky nakonec docela překvapí.

U mobilu bych normálně v noci fotil jen v případě, že nemám po ruce nic lepšího a tím lepšího myslím třeba tužku a papír. Tedy snad kromě vytváření timelapse videa z fotek a i tam jedině pro snadnost s jakou to jde vytvářet a protože ve videu se špatná kvalita ztratí. Držák na stativ ale mám aplikaci Camera FV-5 pro manuální ovládání s možností dlouhých časů taky, tak to stojí za experiment. Navíc ta první cena není špatná ;).

Vyrážím a beru si s sebou i fullframe, protože zase tolik mobilu nevěřím a chci si přinést nějakou fotku do fotobank. Po prvních hrátkách s dospělým foťákem nasazuju na velký stativ malý mobil a asi tím trochu bavím kolemjdoucí. Výsledek? Jsem otrávený. Dlouhé časy mobil vlastně neumí, zaclonit víc taky nejde. Takže bojuju s tím, že buď fotím na automatiku, která zvedne iso na šumík a cosi nafotí, nebo dám dlouhý čas, který má už při 1 vteřinovém focení problém, že je moc světla a navíc ten dlouhý čas ve skutečnosti nefotí ...

Funguje to takhle: dlouhé časy se dělají jako fotka ve FullHD, takže nejspíš snímáním z videa s nějakou kadencí a na kontrolu ISO nejspíš zapomeňte s ostrostí se rozlučte a na malování světlem zapomeňte. Proto pořádá ten Huawei tu soutěž! Mají totiž nějakou novou funkci v mobilu, co umí dlouhé časy jako foťák, tedy ze světel jdou dělat čáry. U mě se pohyb světla tváří jak přerušovaná soulož. Nakonec se tedy přizpůsobuji možnostem techniky a fotím, sice nejsem až tak spokojený, ale co se dá dělat.

Druhý den doma, po zpracování, postprocesu a zmenšení pro web? Šok! Oni ty fotky vypadají pěkně. Ostatně posuďte sami a dejte vědět v komentářích. ... Jo a těšte se na pořádné fotky z foťáku, to bude něco úplně jiného.

Technická poznámka: Foceno na Sony Xperia Z1 Compact, pár fotek pokusně na proprietární fotoaplikaci od Sony. Fotí na 8Mpix a tím prý při využití 20 Mpix čipu nějak snižuje šum a zlepšuje kvalitu. Zapomeňte, je to v nočních podmínkách spíš hrůza. Dále foceno na 20 Mpix přes Camera FV-5, pokud to šlo. S dlouhými časy to nešlo! Takže pak foceno do FullHD, protože nic lepšího na delší časy nejde. Kromě držáku na stativ a stativu nebyla použita žádná další technická pomůcka. Následná úprava v Lightroom 5.7 a příprava pro web v Zoner 16.

Fotografie do soutěže #P8NocniSvet - foceno pouze mobilem

soutez-p8-nocni svet 02

soutez-p8-nocni svet 03

soutez-p8-nocni svet 04

soutez-p8-nocni svet 05

soutez-p8-nocni svet 06

soutez-p8-nocni svet 07

soutez-p8-nocni svet 08

soutez-p8-nocni svet 09

soutez-p8-nocni svet 10

soutez-p8-nocni svet 11

soutez-p8-nocni svet 12

soutez-p8-nocni svet 13

Tak co líbí? A zúčastníte se soutěže taky?

PS: Podobnost posledních fotografií s mojí fotogalerií Trojské mostu není vůbec náhodná :).