3. leden 2020
Proč fotit do RAW - Výr velký západosibiřský - před a po úpravě
Častý dotaz začínajících a někdy i pokročilých fotografů. Mám fotit do RAWu? A také častý argument je: já to nepotřebuju, nechci to upravovat, neumím to, je to zbytečné. Tak v další ukázce fotky PŘED a PO úpravě trochu popíšu a vysvětlím proč například u téhle fotky bylo focení do RAWu celkem důležité.
Fotka výra velkého západosibiřského vznikla při focení dravců, kdy už se poměrně stmívalo a v úzkém pruhu na obloze se objevilo světlo ze západu slunce. Byl tedy velký kontrast světla a tmy.
Pokud se fotí taková scéna, je často problém právě ten velký rozdíl světla a tmy, kvůli světlu je vhodné fotit spíš na mínus expozici. Sice je zde přítomnost sněhu a světlého zvířete, takže expozice na A by se běžně volila na plus, právě kvůli sněhu, aby nebyly barvy šedé. Nicméně zde je důležité nepřepálit světla v pozadí, aby se nám světlo nepřelilo přes siluetu sovy. Jakmile se to stane, silueta už se nedá v postprocessu zachránit.
Proč zde bylo focení do RAW tak zásadní? Zaprvé je to vyvážené bílé. Správně vybalancovat vyvážení bílé na místě nemusím řešit, pokud fotím do RAW a nemám rozdílné světelné zdroje. To se dá vyřešit v postprocesu. Stejně tak vytáhnout stíny jde v postprocessu skvěle. Zatímco v JPG, který má 8 bitů, bych měl ve stínech ztrátu kresby a tmavé mapy bez detailu, které by se nedaly takto vytáhnout, díky použití RAW v tomto případě 12bitů dovoluje při vytažení ze stínů mnohev víc.
Zatímco s JPG by bylo potřeba mnohem víc práce a nedostal bych se nejspíš k takto pěkné fotce, u RAW stačilo v Lightroom jen pár potažení světel, stínů, vyvážení bílé, lokální zesvětlení sovy a ve Photoshopu už jen lehké zdůraznění dynamického kontrastu.
Ještě dodám, že případné nasvícení sovy zepředu, což je ekvivalent zesvětlení v postprocessu a často i vhodnější, kde JPG by mohl vyjít velice podobný přímo z foťáku je v terénu problematický. Sova se hýbe, vyplaší se kde čím, blesk jí udělá zelené zorničky a i vyvážit barvu západu slunce vs nasvícení světlem/bleskem který je 5500K, tedy na denní světlo což neodpovídá barvě západu slunce, není nic, co bych chtěl v terénu při focení zvířat dělat. Focení do RAW je zkrátka jasná volba ;).