loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

14. srpen 2020

Tiplice obrovská - extrémní makro na Nikon J5

Víte že tenhle "obrovský komár" je absolutně neškodný, býložravý a při zvětšení vidíte detaily o kterých ani netušíte, když tak plácáte kolem sebe, aby vás ten "komár" neštípnul. Už když jsem zvažoval přechod na z Nikonu na Sony, věděl jsem že jedna část Nikon výbavy mi zůstane. Skvělé makro sklo s mezikroužky a Nikon 1 J1. Protože s ním ale fotí Verunka a Staník neměl čím fotit, pořídil jsem mu z druhé ruky Nikon 1 J5, s tím, že si ho občas půjčím na extrémní makrofotografii. Přeci jen čip J5 sliboval proti J1 velký posun. A byla to dobrá volba!

Dá se říct, že to zásadní co mi u modelu J1 vadilo, tedy velký šum už na 400 ISO a malé vykreslení detailů se během vylepšování v rámci generací hodně posunulo. Smutně můžu konstatovat, že ve chvíli, kdy začal být řada Nikon 1 obrazově konečně použitelná pro to, pro co měla skvělé předpoklady, tedy pro makro a zvířata s velkou odstupovou vzdáleností, tak jí zařízli. Samozřejmě se nevyřešily nedostatky s FT1 adaptérem, který stále nesmyslně ostří jen na střed a má technická omezení, udělané naschvál tak, aby se to nedalo pořádně používat. Naštěstí na makro nepotřebuju s FF sklem dlouhé časy.

Díky tomu se tak můžete podívat na fotky Tiplice obrovské co se k nám zatoulala. Fotky jsou bez ořezu, přímo takhle z foťáku foceno kombinací Nikon J5 + FT1 + Nikkor Macro 60mm/2.8. Dokonce jsem nepoužil ani jediný mezikroužek, takže maximální míra zvětšení může být do budoucna ještě větší.

Tiplice obrovská - Stanislav Duben
Tiplice obrovská - Nikon J5 + FT1 + Nikkor Macro 60mm/2.8, ISO 1000, 1/500s, F18

Tiplice obrovská - Stanislav Duben
Tiplice obrovská - Nikon J5 + FT1 + Nikkor Macro 60mm/2.8, ISO 1600, 1/200s, F32

Tiplice obrovská - Stanislav DubenTiplice obrovská - Nikon J5 + FT1 + Nikkor Macro 60mm/2.8, ISO 220, 1/500s, F8
Složeno ze 2 fotek ve Photoshopu kvůli malé hloubce ostrosti