loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

1. leden 2013

Bilance roku 2012

bilance-2012-introŘíkal jsem si, že si pro sebe udělám takové shrnutí za rok 2012. Původně tak ze zvědavosti a ani nemělo být veřejné. Pro hodně lidí v našem okolí nebyl rok 2012 nic extra, spíš nepovedený a ne zrovna úspěšný. Alespoň z toho mám takový pocit. I já osobně jsem ten rok bral jako takový, za kterým je dobře konečně udělat tečku.

Pak jsem si ale udělal takový přehled a zjistil jsem, že je v něm bylo tolik zajímavých a pozitivních věcí, že je škoda se o pozitivní pohled nepodělit.

Nejdůležitější událost roku 2012: Narodil se nám kluk! Kdyby nic jiného, tak tohle nutně musí převážit celý rok do plusu. S tím souvisí deník otce, který jsem začal psát, abych si pro pozdější časy zaznamenal ty drobné radosti a starosti. Taky aby kamarádi s kterými jsme se neměli tolik času vídat věděli co je nového a pak, aby další novopečení rodičové nezoufali. Nejsou v tom sami, ty samé strasti si užívají i ostatní :). Tímto děkuji všem za hezké ohlasy, které mi k deníku posíláte, pokaždé moc potěší.

Odchod z práce v Monsteru sice přišel o něco dříve, než jsem mohl nastoupit na mateřskou, ale zase jsem si dřív začal užívat toho volna a času na sebe o kterém jsem do té doby spíš jen mluvil. Takže skoro celý rok bez práce, jen s podnikáním a úžasným pocitem svobody. To všechno završené 4 měsíční dovolenou zvaná "mateřská". Ti co si čtou můj deník otce asi vědí, že to stojí za to.

Spoustu lidí jsme naučil bruslit v naší škole inline bruslení a užili si spoustu zábavy na bruslících akcích v Německu. Dokázali jsme s téměř polovinou účastníků ve Flaeming skate ujet za den cca 100 km na bruslích a  konečně máme na prodej i funkční trička, které všichni tak moc chtěli.

V oblasti focení a kreslení jsem taky spokojený. Moje fotografie se objevily v některých časopisech, ale hlavně vyšly v The Times a Daily mail. Povedlo se mi být úspěšný v několika soutěžích, ale hlavně jsem si užil spousty úžasného focení. Na společných akcích, víkendech a expedicích pokaždé se skvělou partou lidí, kteří si u focení pomáhají navzájem a s kterými je radost fotit.

Začal vycházet nástupce časopisu DIGI foto, časopis FOTO, což pro mě byla z hlediska tiskovin nejúžasnější zpráva roku 2012 a díky tomu vznikla i moje fotosérie Časopis FOTO na cestách.

Taky jsem začal běhat, na to jsem hodně pyšný, protože jsem běh vždy považoval za nejotravnější způsob jak se dostat z bodu A do bodu B. Než chodit se Staníkem na procházky, mě ale napadlo chodit s ním běhat. Nejdřív to byl boj, hlavně sám se sebou, abych se donutil k nějaké pravidelnosti. Nakonec mě to ale začalo bavit a teď jsem nadšený, že jsem s tím začal.

Díky tomu běhání jsem ztratil poslední inteligentní telefon s tlačítky Nokii E52, abych si z donucení koupil dotykový telefon Samsung. Ten překvapil už celkem rozumným fungováním, ale hlavně náhodně objevenou aplikací Sketch Free v Google Play, díky které jsem začal kreslit čmáránky.

Rok 2012 v číslech

 • Už jsme 3 :)
 • Napsal jsem 100 článků do deníku otce (pořád nemůžu uvěřit, že je jich tolik)
 • 7 fotek se 7 čísly časopisu FOTO
 • Od září uběhnuto 259 km
 • Na bruslích ujeto víc než 360 km
 • Tisíce fotek a nepočítaně skvělých zážitků

Foto úspěchy

Koktejl faktor

 • 1. místo v 2 soutěžním bloku v kategorii Fauna a flóra
 • 1. místo v 3 soutěžním bloku v kategorii Makro

Příroda Wildlife 2012

 • 2 místo v kategorii zvíře v zajetí

Publikovné fotky v tisku

 • The Times
 • Daily Mail
 • Koktejl
 • Příroda Wildlife

Focení a expedice

A na závěr přehled fotek a zajímavých míst která se mi povedlo za rok 2012 navštívit.

Zimní focení v Herálci proběhlo za nejstudenějšího víkendu v roce. Takže jsme si užili focení v arktických mrazech, kdy přes noc klesala teplota k -34 stupňům Celsia a před den jsme fotili mezi -25 až -19 stupni.

dravci-v-arktickych-mrazech-2012-2

Focení sněženek byl úžasný zážitek. Do té doby jsem viděl vždy jen pár trsů, ale tentokrát jsem poprvé jsem zažil doslova záplavu květů, které zem pokrývali jak bílý koberec kam jen oko dohlédlo.

snezenky-2012-3

Následovala výprava na Helgoland. Má první velká expedice za focením do ciziny. Jistě by šlo o skvělý zážitek, kdybych hned první večer neulehnul s horečkami atakujícími 40 stupňů v pokoji s výhledem na hřbitov. Nejpozitivnější na celé expedici pak pro mě bylo, že jsem se vrátil ve zdraví domů. Alespoň ostatní si to užili a fotili snad ve všem možném počasí, které tam v tu roční dobu mohlo být.

helgoland-2012-4

Výprava za českými orchidejemi potěšila krásnou přírodou a radostí z toho kolik ohrožených květin se dá najít, když víte kde hledat.

ceske-orchideje-2012-5

Další skvělý zážitek bylo focení čerstvě narozených dančat v dančí oboře. Překvapivé bylo, jak i v ohrazené oboře jsou mláďata skrytá a jejich hledáním se stalo takovým malým "houbařením".

dancata-2012-6

O prázdninách se mi povedly dvě věci, jednak jsem si konečně vyfotil noční bouřku.

blesky_nad_slatinany_2012-8

Za druhé jsem nafotil pravý nefalšovaný myší wildlife na chalupě.

mysi-wildlide-2012-8

Podzimní sezónu jsem zahájil focením dravců v Herálci. Díky nové technice jsem konečně měl, hlavně u letovek, z čeho vybírat.

heralec-2012-9

Následovalo focení podzimního listí, které jsem si taky sám sobě sliboval už nějakou dobu

podzimni-prochazka-2012-10

Perličkou pak bylo podzimní focení medvěda, které se zvrtlo ve focení dravců za sněhové bouře

krystofovy-hamry-2012-10

Závěr podzimu jsem si pak užil s veverkami. Původně jsem chtěl fotit veverky, nakonec to ale vypadalo že budou oni fotit mě ;).

veverky-2012-11

Celkově jsem se rozhodl fotit opět hlavně pro sebe a podle svých nápadů a ne za účelem prodeje ve fotobankách. Díky tomu jsem na rozdíl od loňského roku s letošními fotkami mnohem víc spokojený.

Bilanci bych asi uzavřel, s tím, že nakonec ten rok 2012 nebyl vůbec tak špatný, ale doufám že 2013 bude mnohem lepší.