loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

3. leden 2021

Motivace ke cvičení - najdi si 5 minut denně, zhubneš a získáš lepší náladu

Jakpak jste na tom s novoročními předsevzetími, máte vůbec sílu a náladu něco začínat? Nebo vás ty opatření, zákazy a pesimistická nálada tak deptají, že nemáte na nic chuť ani sílu? V téhle době je opravdu těžké získat pro něco odhodlání a udržet pevnou vůli. Viděli jsme to i s naším Fit Adventním kalendářem a tím jak o něj upadal zájem, místo aby zástup cvičících rostl. Bylo v něm ale schováno víc než jen "pár cvičebních překvapení" ve stylu Zumby a cvičební abecedy. Byla v něm schovaný psychologický TRIK, takový malý trojský kůň, který používáme například při výuce pádů na bruslích, nebo se používá při různých rozvojových technikách a podobně. Prozradím vám o co jde. Když lidská mysl dělá nějakou činnost 22-24x opakovaně s nějakou pravidelností, vytváří si automatický návyk, kdy už nad tím dál nepřemýšlí, automaticky činnost vykonává a "chybí vám" pokud se v pravidelném intervalu nedostaví.

Tak a teď přichází ta finta, kouzlo a motivační TRIK, který byl schovaný v našem kalendáři, který můžete využít i mimo vánoční svátky a kterým získáte lepší náladu, motivaci a ve výsledku i lepší pocit ze své tělesné kondice.

Pokud vám řeknu, začněme pravidelně cvičit, bude to trvat 3 měsíce a pak zhubnete, budete mít lepší kondici. Někdo se na to vybodne rovnou, někdo s nadšením začne a když po týdnu nadšení opadne přestane, někdo přestane stíhat s výukou dětí, vařením prací na homeoffice. Prostě nebude to bez silného odhodlání fungovat.

Ale dokážete si najít 5 minut denně? Kdykoliv během dne, ani není tak důležité jestli je to pravidelně v určitý čas (i když je to lepší), nebo jestli je to v době když to zrovna vyjde. V nejhorším prostě večer, když si vzpomenete, že jste si těch 5 minut ještě neudělali. 5 minut není tolik, to je tak krátká doba, že i když vás něco otravuje, prudí a nechce se vám, zvládnete to překousnout. A teď si představte, že si těch 5 minut musíte najít denně skoro celý měsíc. Je to už trochu pruda já vím, ale je to jako čištění zubů, víc času to nezabere. To se dá zvládnout a zvládnete to!

Každý den si ode dneška pusťte 1 cvičební video z cvičebního kalendáře https://www.youtube.com/playlist?list=PLAQvVxZ1GXqNZf8Cxw2-V0iAiLUoilUFi, můžete jít od 1 do 24 dne, nebo si vyberte ty videa, kde se cvičí co máte rádi, a co vás těší. Lucka mě za následující doporučení asi přetrhne, ale přes správnost zahřátí a protažení, NEMUSÍTE ho v našem motivačním měsíci dělat. Jen když vás to bude těšit. Proč? Protože cílem není až tak správně cvičit, cílem je získat návyk, umět si najít pár minut denně a získat radost z pohybu. Vím to, protože jsem takhle už jednou sám sebe překonal a shodil 13 kilo.

najdi 13 rozdilu

Pokud vydržíte celých 24 dní denně a opravdu každý den odcvičíte 1 video, stane se následující:

  1. Prvních pár dní budete mít odhodlání a budete se snažit
  2. Následující dny vás to asi začne prudit a budete hledat výmluvu proč si těch 5 minut nenajít. Prosím vydržte to je to jen 5 minut!
  3. Později už máte za sebou alespoň 10-14 dní, jste v půlce, pořád vás to prudí, ale už vám přijde líto to vzdát, když to stálo tolik úsilí
  4. Blíží se 20 den, začínáte mít denní rutinu, těch 5 minut si už zvládáte najít, i když nebyl celý den čas, dali jste si pár sleniček vína, ale prostě víte, že pokud jste necvičili předtím, musíte to odcvičit i tak a příště si zacvíčíte před tím vínem
  5. Je 24 den, docvičili jste poslední video, máte ze sebe radost, dokázali jste to. Jste na sebe pyšní a máte být na co! Pravděpodobně vám připadá divné, že byste zítra neměli zase cvičit, máte asi trochu lepší kondici a taky lepší náladu, protože tělo si zvyklo vyplavovat pravidelně endorfiny. V tuhle chvíli už asi zvládnete i Lucky delší videa, jakkoliv vám doteď připadaly rychlé, náročné a nezvladatelné. Budete chtít cvičit dál a i kdybyste zůstali u 5 minut denně, je to skvělé!

To nejdůležitější, co se dobře osvědčuje, když má člověk slabší vůli nebo menší odhodlání. Domluvte se s kamarádem/kamarádkou začněte spolu a denně si napište, že už máte odcvičeno. Připojte se k Lucce cvičební skupině https://www.facebook.com/groups/cvicenisluckou/ a pište si to tam s ostatními, co takhle začnou. Motivujte se navzájem / dokopejte se navzájem, když jste sami líní a nechce se vám. Motivace nezklamat parťáka, nebo skupinu je často silnější než motivace nezklamat sama sebe, alespoň v počátcích.

Pár rad s výmluvami a co se stane když:

Máte doma děti? 5 minut si buď vyhrají sami, nebo ať cvičí s vámi. Co je pro vás lepší a udrží vaší snahu vydržet 24 dní

Vynechali jste? Občas se to prostě stane, člověk odpadne, je extrémně líný, nechce se mu. Pak je pravidlo že druhý den musí i kdyby se po zemi plazil. Na vás pak je jestli druhý den po vynechání odcvičíte 2x 5 minut, nebo se prostě posunete o 1 den, ale snažte se nevynechat víc jak 1x týdně, jinak se vytvoření návyku v mozku nemusí povést.

Něco vás bolí, nebo nějaké cviky nezvládáte. Najděte si lehčí video, jsou tam! A nebo se snažte těch 5 minut nějak zvládnout, příště to samé cvičení půjde lépe.

Pojďte do toho

Tak a pokud jste dočetli až sem, stále nemáte moc sílu a chuť do cvičení, ale jste otrávení z toho jak doma jen kynete, jak se nic nesmí a rádi byste zkusili to změnit. Pojďte do toho! Napište mi kdo se přidá a kdo to zkusí, ať vím s kým si případně měnit motivaci a koho tím dál neotravovat. Ideálně se přidejte do Lucky cvičební skupiny, protože ve více lidech se snáz najde nadšenec co ostatní vyburcuje od lenosti. A pokud myslíte, že tohle někomu pomůže začít na cestě za lepší náladou a kondičkou, klidně to dál nasdílejte.

Budu se tešit za 24 dní s lepší kondičkou a získanou cvičební rutinou ;)