loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

7. říjen 2013

Vydělávejte focením - nebo taky ne

vydelavej-focenim-nebo-taky-neKdyž mi přišel před pár dny email od Jiřího Zuzánka s kterým jsem se viděl nedávno na srazu fotobankéřů s doporučením jakéhosi kurzu pro fotografy s náplní jak vydělávat focením, nezdálo se mi to. Jednak kurz který je zdarma, ale propagovaný affiliate kódem a pak opěvné řeči na "jednoho z nejlépe vydělávajích" fotografů v ČR o kterém jsem dosud neslyšel, to nejsou zrovna dobré indicie.

To vše od člověka, kterého jsem viděl jen krátce. Když pak ale přišel doplňující mail od Petra Václavka s tím, že se na projektu podílí i on a že bych mohl zkusit kurz propagovat jako affliate partner, řekl jsem si proč ne. Reklama mě z velké části živí, Petra beru jako fajn člověka se spoustou znalostí a zkušeností, který je rád předává ostatním a kterému věřím. Samozřejmě, že i když jsem se rozhodl do projektu jako partner zapojit, pořád mi na tom pocitově něco nesedělo. Nasadil jsem tedy bannerovou kampaň a nějakou přímou propagaci spojenou s mým jménem jsem nepustil. A jsem za to teď hodně rád. Už na začátku mi vadilo několik věcí:

  • První email od Jirky Zuzánka ve psaný stylem MLM marketingu
  • Prostředí pro partnery s motivačními programy opět odkazující na metody MLM
  • Hodně mi vadila propagace ve stylu "kurz zdarma", když po pár kurzech má následovat placená část. Takže buď klamavá reklama, nebo riziko psychologické masáže v části zdarma tlačící do následné koupi produktu

V rámci propagace jsem se jako affiliate partner přihlásil do uzavřené FB skupiny pro partnery a tam mě teprve polila studená sprcha. O "báječnou" affliate kampaň se starají stejní "báječní" manažeři, jako ti co měli na starost úžasně úspěšné Milionové impérium a Neurorestart. No nazdar. Ale dobře, doporučil to Petr, pořád jsem tomu dával trochu šance. Říkal jsem si, tamto byly podvody plné polopravd a manipulace, ale třeba najaly ty manažery jako zkušené affiliate prodejce. Přeci jen, marketingově to měli zvládnuté zajímavě. A zvědavost pochytit něco z affiliate taky sehrála svou roli.

Odjel jsem na víkend na hory daleko od počítače a nesledoval co se děje, jen mi chodilo spousta upozornění jak se na FB přidávají nějaké příspěvky. Vrátil jsem se, začal to číst a začínalo mi být čím dál víc jasno. Ve FB skupině si všichni nadšeně radili jak se parádně prodává, jak spojit propagaci se svým životním příběhem (nastavit vlastní jméno za něco, co dopředu v tu chvíli ještě nikdo neviděl) a jak jsou všichni úžasní a báječní. Víte v jakém oboru se chodí přímí prodejní rivalové poplácávat po zádech, vychvalovat ostatní a báječně si sdělovat všechny ty skvělé postupy a finty? Jsem jediný koho opět napadají metody MLM, případně psychologie používaná v sektách?

První video vydělávejte focením - Totální masakr

Pak přišlo první video a já jen koukal a nestačil se divit. Pana Cvrčka, který kurz vede osobně neznám a všechny informace co o něm vím jsem zjistil z jeho stránek a pak od všech těch nadšených tleskajících propagátorů videokurzu. Nerad bych mu tedy křivdil, nicméně takhle to na mě subjektivně působí. Na to, že má jít o jednoho z nejlépe placených fotografů a kameramanů (že natáčí jsem zjistil na jeho stránkách) má video opravdu hodně amatárskou úroveň. Video má jeden klad, netřese se. Ale jinak o oddělení audio a video stopy při zpracování si můžete nechat zdát. Při povídání v různých lokalitách je slyšet hučící vítr, projíždějící automobily na pozadí, zkrátka jestli takhle vypadá vizitka profesionálního kameramana, tak od takového byste si asi opravdu nic moc natočit nenechali. S foťákem nebo kamerou s autospouští totiž uděláte stejnou parádu.

Tolik k formě a teď obsah. První video vlastně není vůbec o focení. Je to takové přehnaně motivační video plné COCHCÁKŮ (báječný výraz mé sestřenky pro všechny ty "co chcete slyšet" psychologické metody či nábožensko-filozofické názory). Dozvíte se tak sice pár rozumných myšlenek, ale zabalených do takových věcí, že snad ani nemá smysl říkat, jak moc byste to museli číst mezi řádky. Po průvodní části, kde se "namotivujete" tím, že se dozvíte jak parádně si autor žije, jak se věnuje všemu co chce a ještě se u toho "topí v penězích",  rozebírá jakési noční můry fotografa, kterými prý trpíme my všichni fotografové. Protože tady už se s autorem rozcházím nejen formou, psychologickou manipulací ale zásadně i v názorech, některé body rozeberu.

Úvodní uzemnění - kvalita není důležitá

Video

Zatímco se všichni fotografové soustředí na kvalitu, vy se soustřeďte na kvantitu. Foťte, foťte, foťte.

Můj pohled

Cože?!! Samozřejmě, že důležitá je kvalita. Na kvantitu foťte tak možná pro microstock fotobanky a ani tam už dneska bez alespoň rozumné kvality nemáte šanci. Ano jak dál "nenápadně" upřesní, tak z hlediska učení se, jak lépe fotit, je podstatné fotit, fotit, fotit. Ale neznamená to, že ve výsledku je cesta k úspěchu preferovat kvantitu nad kvalitou z hlediska výsledků své práce (což z podání přednášejícího jasně vyplývá).

1. Noční můra - konkurence

Video

Rozebírání vztahu amatérů vs. profesionálů, jak si která strana myslí kdo jim jak kazí bussiness. Amatéři se nemohou prosadit, profesionálové si nemůžou diktovat ceny. Celé omezeno jen na motivační složku "je to o tom jak si věříte". Když si věříte dokážete konkurovat profesionálům, adekvátně když si věříte nebojíte se amatérů a jejich cen.

Můj pohled

Motivační povídání ve stylu amerických motivačních příruček, které je o ničem. Ve skutečnosti se na to dá říct jen jedno, vítejte v komerčním a stále se měnícím prostředí. Pokud chcete konkurovat zaběhlým fotografům, musíte být buď lepší než oni, nebo zkrátka navázat podobné známosti se zadavateli zakázek jako mají oni (nebo spíš je navázat lépe). Stejně jako v jakémkoliv jiném podnikání, buď máte nějakou přidanou hodnotu, lepší výsledky, lepší cenu, nebo se umíte protlačit nějak jinak. Rádoby rada ve videu se totiž dá vždycky lektorem omluvit jako vaše neschopnost. Samozřejmě POZITVNĚ. Pořád se ti to nepodařilo, no tak to je vidět, že si ještě dost nevěříš, že chceš ještě málo. Ale neboj máme tu na to naštěstí motivační kurz jen za XXX tisíc a s tím už to zvládneš raz dva. Dokázalo to takhle už tisíce úspěšných fotografů před tebou. (Pozn. tuhle metodu používá například Scientologické sekta)

2. Noční můra - Zákazník

Video

Máte noční můry ze zákazníka, abyste odevzdali vše v termínu, aby se výsledek povedl, jste ve stresu. Co když se něco nepovede na stoprocent. Rada, kašlete na to, zákazník nezkoumá jak opravdu moc dobře je práce odvedená. Nekouká na 100 procentní detail fotky. Pokud vyvolaná fotka a zmenšenina na displeji vypadá ostrá, tak je to skvělé a nemusíte se vůbec stresovat.

Můj pohled

Tak zaprvé, pokud máte ze zákazníka noční můry, NEDĚLEJTE TO a laskavě si najděte činnost která vás těší a to co nejdřív. Mít obavu o výsledek práce, snažit se podat co nejlepší výkon a doufat, že zákazník bude spokojený, to je snad samozřejmost u jakékoliv jen trochu tvůrčí nebo kreativní činnosti! Stres z nezaplacení se dá ošetřit správně sepsanou smlouvou. Ale pokud čekáte, že někomu odevzdáte rozmatlané šmouhy a od Vám to neomlátí o hlavu, tak si zkuste představit že jste v jeho kůži. Není potřeba vždy udělat naprostou technickou dokonalost, při reportážích (svatby, sport apod.) se stejně cení víc moment než kvalita fotografie. Jenže nějakou kvalitu výsledek mít musí, protože jste za něj placeni. A když něco nevyjde? Prostě se lidsky omluvit, nabídnout nějakou kompenzaci, ať už slevu nebo následné focení zdarma. To udělá pro jméno fotografa mnohem víc, než se spokojit s tím, že na malé fotce tu neostrost stejně nikdo nepozná.

3. Noční můra - Peníze

Video

K penězům jsou v podmědomí špatně nastavené vzorce. Odkládejte peníze stranou budujte pasivní příjem.

Můj pohled

Jedna z mála rozumných rad ve videu. Naučte se pracovat s penězi a dostaňte se do stavu kdy Vaše měsíční útrata bude nižší než Váš pasivní příjem ... hmm a to si přečtěte třeba v knihách od Kiyosaki - Bohatý táta, chudá táta. Akorát si při čtení uvědomte, že Kiyosaki ani náhodou na nemovitostech nezbohatl, naopak na nich dost prodělal, zbohatl pouze na psaní knih o tom jak bohatnout a na drahých přednáškách.

4. Noční můra  - Strach z neúspěchu

Video

Motivace sebevědomí, psychologické cvičení. Všichni jsme ve videu zařazení mezi ty nesebevědomé, které při focení trápí složitost clony, času, kompozice, prostě té mraky pouček o focení co se všude dozvídáme. Tady příchází ta správná chvíle na radu fotit, fotit, fotit. Kvantita je důležitější než kvalita.

Můj pohled

Komerční focení je jako každé jiné řemeslo ke kterému patří určité znalosti. Musíte složitě přemýšlet k čemu je clona, proč a jaké iso použít, jaký v danou chvíli použít čas protože nevíte co vám to s fotkou udělá? Jednoduchá rada, jste stále ve fázi učení, učte se, foťte dál, hodně pro radost, sem tam si můžete i nějakou kačku vydělat, ale ještě to neumíte. Clona/Čas/ISO jsou věci, které musíte pro zvládnutí řemesla ovládat, stejně jako spoustu dalších věcí. Můžete porušovat zaběhlá pravidla, ale musíte vědět proč ty pravidla jsou, k čemu jsou dobrá a co přesně jejich porušením sledujete. Pokud v téhle fázi nejste a chcete si diktovat cenu a vydělávat focením balík, je to asi jako byste nasedli do autobusu a řidič přemýšlel k čemu je vlastně plyn a brzda. Co to udělá když zatočí volantem a kdy asi může vjet do křižovatky. K chirurgovi co by vás operoval s příručkou anatomie v ruce byste se asi taky nehnali že? Kvantita je důležitá pro učení, ovšem jinak jde zcela rozhodně o KVALITU!

5. Noční můra  - Čas

Celkem rozumná část o tom, jak si máte stanovit životní priority. Dodávám: Jenom priority vám ale možná nepomůžou. V takovém případě si nastudujte různé metody time managementu a vyberte si takovou co vám bude vyhovovat. Já vím, chce to vyvinout nějaké úsilí, což bývá základní kámen úrazu.

6. Noční můra  - Rozhodování

Motivační psychologie, celkem rozumná a bez zásadních výhrad.

7. Noční můra  - Marketing

Video

Chcete jen fotit, ceny stanovíte podle konkurence. Neumíte vážit svého času, práce a nevyděláte. Nebojte si říct o hodně. Pak vaše hvězda bude jen a jen stoupat. Jo a nezapoměňte sbírat maily a nechat se lajkovat.

Můj pohled

Ano, Vaše hvězda pak zastaví leda o strop vesmíru. Jen předtím neumřete hlady, když si nastavíte cenu jak Saudek a fotíte jak Máňa za kravína mobilem (sorry neznámá Máňo, to není osobní). Opravdová rada: Nesmíte se podceňovat, nesmíte fotit pod náklady, zbytek záleží už jen na tom jak se umíte prodat. Jenže jak se to dělá to v tomto videu zmíněno nebylo. Maily pro pozdější kontaktování a lajkování za účelem budování jména, dejme tomu i když internetový marketing je kapitola sama pro sebe a to asi bude jedno z dalších videí.

Co mi na tom tak zásadně vadí

Zatím nic až tak strašného, pravda názory občas dost odlišné, ale to je u spousty školení a videí. Jenže ta forma a co je zřejmě za tím dál (pozor přichází těžké spekulace). Jak v propagaci tak ve videu jsou použity psychologické a marketingové techniky "vymývání mozků". Konkrétně:

  • "dejte si své cíle a představte si kde chcete být za X let", ano to se používá i v motivačních technikách. Je to ale hodně blízké stylu "představte si jak řídíte svou vlastní jachtu, ke které jste dojeli svým vlastním Ferrari" a to se Vám tu může splnit. Pokud nepomůže tenhle kurz, máme další navazující pro vás za akční cenu ....
  • popsání problémů "co máme všichni" (aniž by to byla pravda) a spousta dalších hurá výkřiků, která nasměruje lidi k určitému uvažování, kdy už nekriticky berou každé konstatování jako dogma, nehledě na to zda je pravdivé.
  • Josef Cvrček je prý jedním z nejlépe vydělávajících fotografů v Čr ... to bude asi podobně pravdivé, jako že ty videosemináře jsou zdarma (ano část bude ALE...). Díval jsem se jak fotí. Umí rozhodně z výsledných fotek dělat pěknou grafiku v PS, ale jinak fotí podle mého spíš průměrně. Taky jsem o něm doteď neslyšel (to sice nic neznamená, ale o spoustě opravdu dobrých českých fotografů jsem už sem tam něco zaslechl nebo četl). To, že má na webu vysoké ceny v ceníku z něj dobře vydělávajícího fotografa v mých očích nedělá
  • Odkazy ve videu na známá jména, aby se tomu dodal punc "váhy". Podobně jako v neurorestartu byl "Jančura", tak tady v krátkém rozhovoru, mají "stejný" názor ostatní, s kterými krátce mluvil.

Videa jsou dělané proto, aby i Vám pomohl být úspěšnými fotografy vydělávající balík. Ehm, ano zdarma se rozdá a udělá si konkurenci, to dává smysl. Spíš si nabere spousty mailů pro marketingovou masáž na své kurzy, proti tomu žádná ve skutečnosti nic nebývá zdarma jak se na první pohled tváří, mail za dobré rady je hodně dobrá cena. Jenom mám pocit, že hlavní příjem pana Cvrčka bude z placených kurzů a ne až tak moc z výsledků jeho fotografické práce.

A teď poslední spekulace. Nikdy předtím jsem já ani další mí fotografičtí kamarádi (kromě jednoho) neslyšeli. V rámci affilu ho ale všichni budou vychvalovat a propagovat. Tím že ho pak spousta nějak známých lidí, kteří jsou ve své branži bráni za určité autority, jako třeba Petr Václavek přes fotobanky, doporučí. Tak ve výsledku, když ho doporučují autority = je opravdu dobrej. Takže na základně prvotní lži (to nejde brát jako přitažené za vlasy, nezáleží jaký má ceník) se vlastně vyprofiluje do stavu, kdy v další videích bude moct tvrdit (možná podobně zkresleně) jak ho ten a ten fotograf pochválil, co o něm napsal, jak si poplácali po ramenou. Takový marketingový fígl jak se pomocí ostatních stát "uznávaným" fotografem. Klasická manipulační technika použítá právě v neurorestartu a milionového impéria.

Závěrem

Článek vznikl na základě naštvání ze způsobu propagace, spojením lidí kteří se okolo projektu točí a tím, že jsem si v tom málem namočil své jméno. No a pokud jsem Vás ani tak neodradil a nebo to považujete za báječný produkt a videa chcete určitě vidět. Tak pak už se zcela klidným svědomím Vám tu uvedu odkaz se svým affiliate kódem. Protože jsem dělal co jsem mohl, ale když to nepomohlo, alespoň na té lidské blbosti trochu vydělám.

Odkaz na videa "Zdarma": http://www.vydelavej-focenim.cz/cs/a/e2a4e

Pokud se chcete stát affiliate partnerem a nevadí Vám spojit s něčím takovým své jméno: http://www.vydelavej-focenim.cz/cs/partner/index/affid/e2a4e

Doplňující informace od Josefa Cvrčka

Dostal jsem v reakci na tento článek od Josefa reakci s doplňujícími informacemi, které je fér uvést. Jednak jsem o prvním bodu nevěděl a myslím, že u takto kritického článku by měla kritizovaná strana dostat prostor k reakci.

  • Placená část bude, to jsme myslím nikde nepopírali. Každopádně je na místě uvádět jednu věc. Po prodeji je 30 denní garance vrácení peněz. Bez udání důvodu. A to je dost svazující k tomu, aby placená část byla opravdu kvalitní. Protože celá nebo alespoň její většina proběhne práve v této záruční době.
  • Affiliate systém je jedna z možností propagace. Má i své mouchy, které zmiňujete. Třeba to, že produkt mají chuť podporovat i lidi, kteří chtějí primárně vydělat a nejde jim ani tak o zájem kupujícího, jako o svůj zájem. I z toho důvodu je přístup do partnerské sekce zaheslován. Děláme vše proto, abychom měli jen partnery, kteří budou poctiví vůči nám i vůči potenciálním zákazníkům.