loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

31. srpen 2020

Dančata - červen 2020

Stejně jak loni se mi podařilo letos opět fotit čerstvě narozená dančata. Letos se mi navíc povedlo dostat se k focení v nejvhodnější době, kdy se rodí mláďat nejvíc. Jedinou velkou změnou bylo, že když začalo období rození mláďat, bylo krátce po velké vodě, takže daněly pokládaly mláďata trochu jinde než obvykle. Díky tomu jsem viděl mláďata i na pro mě méne obvyklých místech.

celý článek

14. srpen 2020

Tiplice obrovská - extrémní makro na Nikon J5

Víte že tenhle "obrovský komár" je absolutně neškodný, býložravý a při zvětšení vidíte detaily o kterých ani netušíte, když tak plácáte kolem sebe, aby vás ten "komár" neštípnul. Už když jsem zvažoval přechod na z Nikonu na Sony, věděl jsem že jedna část Nikon výbavy mi zůstane. Skvělé makro sklo s mezikroužky a Nikon 1 J1. Protože s ním ale fotí Verunka a Staník neměl čím fotit, pořídil jsem mu z druhé ruky Nikon 1 J5, s tím, že si ho občas půjčím na extrémní makrofotografii. Přeci jen čip J5 sliboval proti J1 velký posun. A byla to dobrá volba!

celý článek

29. kvě 2020

Bourání kina na Ládví - květen 2020

Před pár lety bohužel zavřeli Kino na Ládví, sice málo navštěvované, ale místními dost oblíbené. Bohužel nám místo něj staví další supermarket. S tím, už se nic nenadělá, nicméně protože je to aktuálně fotograficky zajímavé a taky abych si to bourání nějak zaznamenal, zaskočil jsem ke kinu s foťákem udělat pár fotek.

celý článek

28. kvě 2020

Proč jsem přešel jsem z Androidu na iPhone SE 2020

Primárně mi umřel předchozí telefon Samsung S7, takže jsem potřeboval pořešit nový, protože nouzové řešení v podobě Xioami Redmi 6A 16GB co mám doma od loňské letní dovolené v Itálii, kde jsem telefon utopil prostě nestačí pro plnohodnotné fungování. Ani se tam nevejde minimum aplikací, co běžně používám. Takže nějak jsem fungoval, ale ne komfortně a musel jsem rychle řešit nový HW.

celý článek

13. kvě 2020

Holubí hnízdo - jaro 2020

Letos jsem měl báječnou příležitost sledovat hnízdění holubů. Uhnízdili se totiž u souseda před terasou, což je asi tak 20m vzdušnou čarou od okna, z kterého jsem je mohl pozorovat. Měl jsem po ruce Nikkor 400mm, adaptér na Nikon skla pro Sony A9 a taky Nikon 1 s adaptérem FT1 pro připojení fullframe Nikon skla na tohle malé tělo s crop faktorem 2,7. Mohl jsem tedy fotit a natáčet s evkivalentem 405mm se Sony (adaptér to trochu prodlužuje, minimálně dle EXIF popisku) a s ekvivalentem 1080 mm s Nikonem 1.

celý článek

7. duben 2020

Superúplněk 04/2020 přes adaptéry na Nikon 1 a Sony A9

Dnes byl superúplněk který jsem zkusil vyfotit sklem Nikkor 400mm/2.8, který mám ještě doma, už bohužel bez telekonvertoru. A protože už nemám doma Nikon fullframe, ale mám adaptéry, tak jsem to zkusil nafotit pomocí Nikon 1 + FT1, který s fullframe sklem má díky Cropu 2,7 ekvivalent 1080mm. A protože nemá Nikon 1 moc velké rozlišení a hodně se řeší jak fungují adaptéry pro Nikon skla na Sony (delší skla spíš špatně), dal jsem to přes adaptér Viltrox NF-E1 na Sony A9.

celý článek