loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

13. červenec 2015

Noční Chrudim - Resselovo náměstí mobilem

nocni-chrudim-introMoje noční focení mobilem pokračuje. Proč fotím v noci mobilem místo pořádné fototechniky jsem vysvětlil už v článku Šok! Tyto fotky jsem pořídil pouhým mobilem, od posledního focení jsem doladil některé zásadní omezení mobilního focení a fotky začínají vypadat čím dál víc k světu.

Opět jsem použil držák na stativ s malým kloubovým stativem a tentorkát jsem fotil už úplně vše přes Camera FV-5, ani jedna fotka není vestavěnou fotoaplikací od Sony. Důvodem je možnost nastavení kompresse JPG na 100%, která ve výrobcem předinstalované aplikaci není. Navíc je rychlejší ovládání.

 

Trochu technická část, pokud chcete jen vidět fotky, odrolujte dolů

Co jsem musel vyřešit? Camera FV-5 umožňuje nastavit ISO i vyvážení bílé. Jenže na Sony Xperia Z1 Compact,je to všechno pseudonastavení. Bohužel Sony kompletně uzamknulo API k foťáku a neumožní jediný manuální zásah ani s novými aktualizacemi na Android 5.1 nepřidalo podporu manuálního nastavení ani RAW. I když si tedy vše nastavíte, jakmile dáte spoušť kamera se rozhodne že je moc tma a stejně vám zvedne ISO a případně změní i další nastavení. Komunikací na XDA fóru jsem zjistil, že jediné jak se dá natvrdo nastavit nejnižší ISO je zvolit v Camera FV-5 režim S / Long+ (Dlouhá +). To jediné podstrčí Sony API informaci, že ISO se prostě zvedat nebude. Negativem tohoto režimu je nemožnost nastavit cokoliv jiného, ani vyvážení bíle, ani korekce expozice, měření prostě nic. Pokud to náhodou jde odmačkat tak Sony API co? Ano, nastaví opět dle sebe.

Zrovna u vyvážení bílé je to opravdu problém, protože v tomto režimu jde fotka strašlivě do červena. Jediné co trochu funguje, pokud není jiné zbytí je dát P/Auto, nastavit WB, případně další parametry, přepnout do S/Long+ a rychle fotit. Proč rychle? Protože zkrátka ono se to zase samo změní asi do 2 vteřin po přepnutí režimu. Mezitím jde ale jedna až dvě fotky vyfotit. A pak zase celá ta opičárna znova, přepnout, přenastavit ... taky zapomeňte při tomhle krkolomém postupu na spoušť se spožděním. Mezitím se totiž zase WB přepne na auto, tedy do červenho nádechu.

Technická poznámka: Foceno na Sony Xperia Z1 Compact, Camera FV-5 režim Long+ (Dlouhá +), na pár fotek použity čočky 3-in-1 Micro Lens + Wide Angle Lens + Fish Eye Lens Camera Kit sice obraz docela degradují, jenže s malým stativem uprostřed náměstí nešlo úhel záběru jinak rozšířit než pomocí širokoúhlé čočky. U fotek, které jsou takto nafocené je to v popisu uvedeno. Postprocess v mobilu, aplikace Snapspeed, maličko doladěno v LR a následně zmenšeno a ologováno v Zoneru

Noční Resselovo náměstí - Chrudim - foceno pouze mobilem


nocni-chrudim-1

nocni-chrudim-2

nocni-chrudim-3

nocni-chrudim-4
Použita Wide Angle Lens čočka z 3 in 1 Camera Kitu, degradace obrazu mimo střed je poměrně viditelná, ale odstoupením se příliš zmenšila kašna s morovým sloupem, takže nebylo jiné cesty.

nocni-chrudim-5
Opět použitá Wide Angle Lens čočka z 3 in 1 Camera Kitu, opět degradace obrazu mimo střed, ale i zde pro mě byl rozsah záběru důležitější, než degradace čočkou.

Poznámka na závěr: Kromě odstoupení jsem sice mohl ještě měnit ůrzně úhel záběru, ale za kašnou je poměrně velká noční lampa, s hodně výbojkami. Jakmile se dostala do záběru, vše přepálila, možnosti fotografických úhlů se tak změnily na poměrně úzké výseče a focení s čočkou nebo nebo nefotit vůbec.